Очільник Ryanair назвав посадку літака у Мінську державним викраденням. Він вважає, що на борту були агенти КДБ
Генеральний директор авіакомпанії Ryanair Майкл О'Лірі назвав вимушену посадку літака у Мінську «викраденням, яке фінансує держава». Так він прокоментував інцидент із засновником опозиційного Telegram—каналу NEXTA Романом Протасевичем, якого 23 травня затримали після посадки літака у білоруській столиці.
Про це він сказав в ефірі ірландського радіо Newstalk.
О'Лірі розповів, що така ситуація сталася з його компанією вперше. Він наголосив, що це інцидент дуже налякав пасажирів та членів екіпажу, оскільки вони перебували під озброєною охороною, а їхні сумки обшукували.
Посадовець вважає, що на борту літака перебували також кілька агентів Комітету державної безпеки Білорусі. Про присутність на борту представників білоруської спецслужби заявив і міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені.
Він нагадав, що літак в аеропорту Мінська покинули 6 людей, однак далеко не всіх із них після цього затримали. Ковені назвав посадку літака у Мінську «авіаційним піратством, яке фінансує держава».
Доповнено: Як повідомляє «Єврорадіо», про бомбу на борту екіпаж літака сповістив диспетчер з посиланням на службу безпеки аеропорту, яка нібито отримала це повідомлення через електронний лист.
Що трапилося в Білорусі?
В аеропорту Мінська 23 травня затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, який перебував на борту. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.
Що відомо про Протасевича?
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».