Очільнику КСУ Тупицькому повідомили про нову підозру через незаконне використання електронного ключа

Голову Конституційного Суду Олександру Тупицькому повідомили про нову підозру. Вона стосується незаконного використання електронного ключа для підпису документів КСУ.

Про це повідомили в Офісі генпрокурора.

Прокурори встановили, що Тупицький змовився з головним бухгалтером Конституційного Суду. Так, вони незаконно втрутилися в роботу автоматизованої системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби під час підписання електронних бухгалтерських документів. У результаті цього спотворилась інформація про дійсного підписувача документів.

За даними слідства, Тупицький після відсторонення від посади через повідомлення про підозру у грудні 2020-го передав електронний носій із власним електронним ключем та паролем до нього головному бухгалтеру. Він дав вказівку використовувати ключ від його імені для підписання платіжних та інших документів.

У прокуратурі кажуть, що бухгалтер підписував документи замість голови суду, навіть коли Тупицький був за кордоном. Загалом бухгалтер від імені очільника КСУ підписав понад 200 електронних платіжних доручень, електронних документів із бюджетних зобов'язань тощо.

Підозру оголосили за ч. 2 ст. 361 Кримінального кодексу (втручання в роботу автоматизованих систем за попередньою змовою). Санкція статті передбачає позбавлення волі від трьох до шести років із позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.

Справа Тупицького

У січні ДБР повідомило про підозру Тупицькому за ч. 2 ст. 384 та ст. 386 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від надання показань).

До того, у грудні 2020 року, журналісти програми «Схеми» опублікували «плівки Тупицького», які свідчать, що нинішній очільник Конституційного суду брав тіньову участь у приватизації «Зуївського енергомеханічного заводу». Він також нібито вмовляв одного з фігурантів справи не свідчити проти нього та іншого причетного до справи судді.

Після цього Тупицького викликали до Офісу генпрокурора. Він не прийшов, тому про підозру йому повідомили поштою.

Того ж грудня 2020-го президент Володимир Зеленський видав указ про відсторонення Тупицького на два місяці, який глава держави потім продовжив ще на місяць.

Тупицький ㅡ голова КСУ?

Верховний Суд визнав протиправним та скасував указ президента Володимира Зеленського, яким той звільнив Олександра Тупицького з посади голови Конституційного Суду.

Наприкінці березня Володимир Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін вирішили оскаржити указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.

Речник Зеленського Сергій Никифоров заявив, що президент неприємно здивований рішенням ВСУ та назвав це «відвертою спробою повернути Олександра Тупицького до стерна Конституційного Суду».

Водночас радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що рішення ВСУ «суперечить юридичній логіці».