Окупанти ігнорують запити про полонених, захоплених до великої війни — Офіс омбудсмена
російська сторона замовчує інформацію про долю українських військовополонених, захоплених іще до початку повномасштабного вторгнення. Наразі таких налічується понад 300 людей, серед них як військовослужбовці, так і цивільні.
Про це hromadske повідомили в Офісі омбудсмена України та у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Як розповіли в Офісі омбудсмена, уся інформація про громадян України, які постраждали внаслідок збройної агресії рф — полонених, заручників, зниклих безвісти тощо — накопичується в реєстрах Національного інформаційного бюро. Туди ж входить інформація від Червоного Хреста. Всі дані передають Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими.
Основною проблемою, зазначають там, є те, що росія замовчує інформацію про військових, які потрапили в полон до повномасштабної війни і яких досі утримує на окупованих чи своїй територіях, а також про цивільних, доля яких усі ці роки також є невідомою. Окупанти не розкривають дані, чи взагалі живі ці люди, про здійснення щодо них «судових процесів», винесення «вироків» тощо.
Місця їх перебування, умови утримання не повідомляються. Щобільше, на відміну від захоплених у полон після 24 лютого 2022 року, про їх утримання зовсім не повідомлено належним чином через Міжнародний комітет Червоного Хреста. Будь-які спроби отримати від російської сторони хоч якусь інформацію про цих полонених ігноруються.
У Координаційному штабі заявили, що наразі їм відомо про понад 300 людей, які потрапили до російського полону або неволі до 24 лютого 2022 року. Серед них — як військові, так і цивільні.
«Щодо деяких є інформація, а більша частина значаться зниклими безвісти, тобто їхнє місце перебування наразі невідоме», — розповів керівник пресслужби Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
За його словами, наразі вдалося повернути чотирьох цивільних жінок, які перебували в заручниках.
Представник Координаційного штабу також додав, що росія поступово починає поводити судові процеси над військовополоненими й заручниками, яких захопила до повномасштабного вторгнення. Це дозволяє українській стороні дізнатися про їхнє місцеперебування.
«З одного боку це добре. Тоді ми дізнаємося, що ці люди живі. Знаємо, де приблизно їх утримують. Це є підставою для того, щоб вимагати повернення», — пояснив Яценко.
Він запевнив, що вироки російських судилищ над полоненими й заручниками не заважатимуть Україні вимагати звільнення цих людей.
Співавторка: Ірина Дудко