ООН опублікувала довгоочікуваний звіт про порушення прав уйгурів у Китаї
ООН 31 серпня представила довгоочікуваний звіт про ставлення Китаю до уйгурів та інших мусульманських меншин у Сіньцзяні. Через цей звіт критикували верховну комісарку з прав людини Мішель Бачелет.
Про це пише CNN.
Бачелет опублікувала доповідь в останній день на своїй посаді. У звіті робиться висновок про те, що в регіоні були скоєні «серйозні порушення прав людини», які пояснюються «застосуванням Пекіном стратегій боротьби з тероризмом і "екстремізмом"» проти уйгурських та інших переважно мусульманських громад.
«Твердження про моделі катувань або жорстокого поводження, включаючи примусове лікування та несприятливі умови тримання під вартою, заслуговують на довіру, так само як і твердження про окремі випадки сексуального та гендерного насильства», — йдеться в документі.
Китай виступав проти публікації звіту. У своїй відповіді на документ місія Пекіна при ООН у Женеві заявила, що звіт заснований на «дезінформації та брехні» та «спотворює» закони та політику Китаю.
«Усі етнічні групи, включаючи уйгурів, є рівноправними членами китайської нації. Сіньцзян вжив заходів для боротьби з тероризмом і екстремізмом відповідно до закону, ефективно стримуючи часті випадки терористичної діяльності», — йдеться у відповіді.
Доповідь з’явилася через чотири роки після того, як комітет експертів ООН звернув увагу на «правдиві повідомлення» про те, що понад 1 мільйон уйгурів та представників інших мусульманських меншин перебували у позасудових таборах у Сіньцзяні для «перевиховання».
Китай спочатку заперечував існування таборів, а потім заявив, що створив «центри професійної освіти та навчання» як спосіб протистояти «екстремізму». Пекін назвав звинувачення в порушеннях прав, геноциді та примусовій праці в регіоні «брехнею століття».
Відставка Бачелет
Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет оголосила, що після закінчення терміну її повноважень наприкінці серпня піде у відставку. Цю заяву вона зробила після поїздки до Китаю у травні. Тоді посадовицю розкритикували за те, що вона не засудила переслідування уйгурів у Сіньцзяні.
Однак 71-річна Бачелет сказала, що йде на пенсію з особистих причин, а поїздка до Китаю не має нічого спільного з її рішенням. Вона заявила журналістам, що повідомила генсека ООН Антоніу Гутерреша про це за два місяці до поїздки.
Правозахисники неодноразово критикували Бачелет за м'якість і вимагали оприлюднити її довгоочікуваний звіт про порушення прав людини в Китаї.
Верховна комісарка запевняла, що звіт буде опублікований до того, як вона залишить посаду. Але 25 серпня вона оголосила, що його треба знову переглянути через нову інформацію, яку надав Китай.
Видання Reuters із посиланням на джерела писало, що Китай закликає Бачелет «поховати» той звіт. Сама комісарка підтвердила, що отримувала такі повідомлення, але запевнила, що цей тиск не вплине на публікацію звіту.