Пентагон стежить за американцями із повітряних куль

У середині липня Пентагон запустив проект відслідковування правопорушень у штатах Айова, Міннесота, Вісконсін та Міссурі. Військові почали стежити за громадянами за допомогою 25 повітряних куль, які піднімаються у повітря завдяки сонячній енергії і дрейфують небом.

Як повідомляє The Guardian, у штаб-квартирі Міністерства оборони США кажуть, що така технологія дозволить відстежувати наркотрафік і крадіжки. Проте правозахисники стурбовані, що під виглядом підвищення рівня безпеки громадян правоохоронці можуть створити глобальну систему стеження.

«Ми не думаємо, що американські міста повинні піддаватися глобальному спостереженню, при якому можна стежити за всіма транспортними засобами, куди б вони не направлялися. Ми не повинні дозволити використовувати це у Сполучених Штатах, і нам неприємно чути, що ці випробування проводяться військовими», — розповів The Guardian старший політичний аналітик Американського союзу цивільних прав Джей Стенлі.

Повідомляється, що повітряні кулі можуть підійматися на висоту до 20 км, — це майже у два рази більше, ніж висота, на якій зазвичай літають пасажирські літаки. Повітряні кулі несуть високотехнологічні радари, призначені для одночасного відстеження багатьох окремих транспортних засобів вдень або вночі, у будь-яку погоду.

«Сама природа цих (повітряних куль - ред.) полягає в тому, що вони можуть працювати тижнями і місяцями. Завдання полягає в тому, як використовувати стратосферні вітри, щоб мати можливість створювати постійні можливості для обслуговування станцій», сказав Райан Хартман, генеральний директор конкуруючого оператора повітряних куль «World View».

Камери на безпілотних повітряних кулях записують все, що відбувається, що дозволить військовим переглядати зібрану інформацію.

Нагадаємо, американський технічний фахівець і спецагент, колишній співробітник Центрального розвідувального управління і Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден у 2013 році передав газетам The Guardian і The Washington Post секретну інформацію щодо державної програми тотального стеження спецслужб США за переговорами американців та іноземних громадян за допомогою телефону та мережі інтернет, включно з відомостями про проекти PRISM, X-Keyscore і Tempora.

PRISM дозволяє АНБ переглядати електронну пошту, прослуховувати голосові повідомлення, дивитися фотографії, відео, відстежувати файли, дізнаватися інші подробиці з соціальних мереж. У програмі PRISM брали участь Google (Gmail), Microsoft (Hotmail), Yahoo!, Facebook, YouTube, Skype, AOL, Apple і Paltalk.

Ця система стеження дозволяє зводити дані в єдину схему з інформацією з відкритих, комерційних та інших джерел, а також інформацією страхових ідентифікаторів, банківських кодів, профілів у Facebook, пасажирських списків на транспорті, списків виборчих дільниць тощо. Таким чином формуються метадані людини. Спочатку передбачалося, що систему будуть використовувати щодо громадян іноземних держав. Однак під програму збору інформації потрапляли і пересічні американці.