Перші висновки про змішування вакцин проти COVID-19: побічні реакції є, але вони незначні й тривають недовго

Попередні результати дослідження Оксфордського університету щодо безпечності використання різних вакцин проти коронавірусу, які передбачають введення двох доз, свідчать про зростання побічних реакцій, але жодна з них не була серйозною чи тривалою.

Про це йдеться у статті в журналі The Lancet.

Дослідження про можливість змішування двокомпонентних вакцин Com-Cov організовує Оксфордський університет. Остаточні результати науковці планують оприлюднити у червні 2021 року, але 12 травня вони поділилися попередніми даними.

У дослідженні беруть участь 830 добровольців віком понад 50 років. Їм вколювали по одній дозі вакцини AstraZeneca й Оксфордського університету та Pfizer/BioNTech. Частині препарати вводили з 28-денним інтервалом, а частині — з 84-денним інтервалом.

З’ясувалося, що найпоширенішими побічними реакціями в добровольців були озноб, головний біль і біль у м’язах. Після введення іншої вакцини (бралися різні комбінації) 34% повідомляли про жар, а понад 65% — про відчуття втоми.

Загалом же нових побічних реакцій (які не виявлялися в разі вакцинації іншими препаратами) науковці не виявили. Крім того, побічні реакції після змішування вакцин не тривали довго й протікали у легкій чи помірній формі.

Оксфордський університет у квітні розпочав ще одне дослідження змішування вакцин Com-Cov2, де фігурують препарати Moderna й Novavax. У ньому вже беруть участь понад тисяча людей.

Чому треба змішувати різні вакцини проти коронавірусу?

Більшість вакцин проти коронавірусу двокомпонентні, тобто передбачають введення двох різних доз із певним інтервалом. Але може статися так, що запас однієї вакцини завершиться, а людина вже нею вакцинована.

У таких випадках є загроза залишити людину з не повністю сформованим імунітетом проти COVID-19. Тому дослідники зараз вивчають, чи можна для другої дози використовувати іншу вакцину, ніж для першої.

Крім того, на тлі повідомлень про випадки тромбозу після вакцинації деякі країни відмовляються від препаратів, які вже протягом певного часу використовували (зокрема AstraZeneca). Постає питання, чи можна запобігти тромбозу використанням іншої вакцини для другої дози.

Ще у січні Велика Британія в деяких випадках дозволила змішувати різні препарати для щеплень. Аналогічний крок зараз обмірковують в окремих провінціях Канади, а також у Швеції, Франції й Данії.