Норвегія відмовилася від вакцини AstraZeneca через побічні реакції
Норвегія вирішила відмовитися від щеплень вакцинами від компанії AstraZeneca через рідкісні, але серйозні побічні реакції. Використання препарату від Johnson & Johnson вирішили не зупиняти — цю вакцину пропонуватимуть лише тим, хто захоче її добровільно.
Про це йдеться на сайті Міністерства охорони здоров'я Норвегії.
Країна призупинила використання вакцини AstraZeneca ще 11 березня на тлі аналогічних рішень з боку інших країн. А тепер там вирішили не застосовувати цей препарат взагалі. Уряд ухвалив таке рішення після відповідної рекомендації Національного інституту громадського здоров'я. Тепер країна планує передати препарати AstraZeneca іншим країнам.
«Рідкісні, але серйозні побічні ефекти, які ми спостерігали в Норвегії, вказують на те, що ризик не переважує користь», — сказав міністр охорони здоров'я Норвегії Бент Хойє.
Вакцину від компанії Johnson & Johnson теж вирішили виключити із національної програми вакцинації, оскільки цей препарат, як і AstraZeneca, є векторним. Цю вакцину ще не використовували у Норвегії, а надалі її планують вводити лише людям, які добровільно на це погодяться.
AstraZeneca і тромби
На початку березня низка країн призупинила щеплення вакциною від AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Але після заяв ВООЗ та інших медичних регуляторів щодо безпечності препарату більшість із них відновила вакцинацію.
Це, однак, не зняло питань щодо ймовірного зв'язку між щепленням і тромбами. Європейське агентство з медичних засобів у своєму останньому висновку щодо безпечності вакцини AstraZeneca не відкинуло ймовірності, що та може викликати тромби, але наголосило, що цей зв'язок наразі не доведений.
А дві групи науковців із Норвегії та Німеччини незалежно одна від одної заявили, що тромбоз у вакцинованих AstraZeneca може спричинятися сильною імунною реакцією. Водночас вони наголошують, що ці випадки вкрай рідкісні, а людей із тромбозом можна лікувати.
На тлі цих повідомлень у деяких країнах обмежили використання вакцини від AstraZeneca для окремих вікових категорій. Так, у Нідерландах препарат заборонили вводити людям віком до 60 років, а в Німеччині це дозволили робити лише «на розсуд лікарів».
А що з Johnson & Johnson?
4 квітня європейський регулятор розпочав перевірку цього препарату. Тоді було відомо про 4 випадки тромбозу після вакцинації препаратом. Згодом Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) США рекомендувало призупинити використання цієї вакцини. Там заявили, що експерти перевіряють випадки виникнення тромбозу в шістьох жінок віком від 18 до 48 років.
Згустки крові виникали на тлі зниження кількості тромбоцитів, що робило звичайне лікування тромбів гепарином, який розріджує кров, потенційно небезпечним.
- Поділитися: