Поліція за €250 замовила фейковий COVID-сертифікат на ім'я Савіка Шустера. Журналіст, схоже, про це не знав

Перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін показав підробні сертифікати про вакцинацію проти коронавірусу, видані на ім’я Савіка Шустера. Таким чином правоохоронці ловили зловмисників на гарячому.

Про це Єнін 30 жовтня заявив в етері програми «Свобода слова Савіка Шустера», показавши фейкові документи у рамці.

«Я б хотів продемонструвати копії сертифікатів, на ім’я Савіка Шустера. Ці сертифікати наша поліція придбала у межах контрольних закупівель. Ми замовили сертифікати, сплатити 250 євро (приблизно 7 500 гривень)», — розповів посадовець.

За його словами, кошти поліція сплатила одному з вінницьких шахраїв, який діяв спільно з медичними працівниками та вносив фейкові дані до електронної системи.

Журналіст, схоже, не знав про цю аферу і був вражений почутим. По відеозв’язку він сказав: «Що означає на моє ім’я? Почекайте». Савік Шустер зараз перебуває на ізоляції в Італії, адже в нього виявили коронавірус.

Єнін побажав журналісту міцного здоров’я і залишив редакції на згадку копії фейкових сертифікатів у рамці. Оригінали поліція долучила як речові докази до справи.

Як уточнили згодом в МВС, поліція закупила у шахраїв на ім’я Шустера негативний тест та сертифікат щеплення. Всіх, хто входив до угруповання, вже взяли під варту.

«Дивує, як ловкачів не зупинило хоча б відоме ім'я журналіста. Вже не кажучи, що вибір наче ж очевидний: або отримати 250 євро за підробки, або можливість отримати 6 років тюрми. Загрожує неволя і лікарям, які стали друзями шахраїв», — заявив перший заступник.

Що це за справа?

Нещодавно правоохоронці виявили у Вінницькій області злочинну діяльність ділків, які торгували підробленими документами про вакцинацію проти коронавірусу. Зловмисники за 250 євро вносили дані клієнтів до електронної системи охорони здоров’я.

За попередньою інформацією, продаж фіктивних сертифікатів про вакцинацію організував вінницький підприємець. Він розмістив у закритих групах месенджерів приблизно з трьома тисячами підписників рекламу своїх послуг.

У цьому йому сприяли медичні працівники, яким він постачав клієнтів. Невакциновані громадяни отримували електронні COVID-сертифікати, які відображались у застосунку «Дія».

Яким може бути покарання?

Правоохоронці відкрили справу за ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї) Кримінального кодексу.

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Слідчі готуються до оголошення підозри.

Боротьба з підробними довідками

В Україні останнім часом регулярно виявляють шахрайські схеми з довідками про вакцинацію проти коронавірусу, ПЛР-тестування чи сертифікатами. Правоохоронці викривали на махінаціях представників турагентствмедиків і просто ділків.

Через це українська влада готує законопроєкт про посилення відповідальності за підробку медичних документів. 22 вересня уряд уже схвалив розроблений фахівцями МОЗ відповідний проєкт закону й подав його до Верховної Ради.

Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.