Половина українців вважає жителів окупованих з 2014 року територій заручниками обставин — опитування

47,5% українців вважають жителів Криму заручниками обставин та окупантів. Так само 50,4% опитаних думають про тих, хто лишився на окупованих з 2014 року територіях Донеччини та Луганщини.

Про це свідчать результати дослідження громадянської мережі «ОПОРА».

Натомість зрадниками, пристосуванцями або пасивними прихильниками росії назвали тих, хто лишився в Криму, 38,7% респондентів, а тих, хто живе в окупації з 2014 року в Донецькій і Луганській областях, — 37,7% опитаних.

Водночас опитування показало, що українці дещо краще ставляться до тих, хто живе в окупації після лютого 2022 року.

Так, заручниками обставин та окупантів таких людей вважають 76,6% українців, і лише 13,2% думають про них як про зрадників, пристосуванців чи байдужих до України.

Водночас українці переконані, що ті, хто живе в окупації, є передусім заручниками особистих та родинних обставин (44,7%), а вже потім — окупаційних сил (31,9 %).

З більшим розуміннями до українців, які залишися в окупації, ставляться на сході та півдні, російськомовні або двомовні громадяни.

76,5% опитаних вважають, що люди беруть російські паспорти з міркувань фізичної безпеки, 36,2% — з фінансових міркувань. 31,7% вважають, що паспорти беруть тому, що підтримують росію, а 14,5% — для завдань спротиву.

Найбільше опитаних (94,5%) вважають, що до кримінальної відповідальності за співпрацю з окупаційною владою мають бути притягнені представники силових структур та військові.

92,8% погоджуються покарати людей, які допомагали російській адміністрації організовувати на окупованих українських територіях так звані «вибори» та «референдуми».

Ще 92% хотіли б притягнути до відповідальності людей, які балотувались на цих так званих «виборах».

Методологія дослідження

Дослідження відбувалося з 3 до 17 липня 2023 року. У його межах було опитано 2011 громадян України віком від 18 років, які проживають на підконтрольній Україні території і не перебувають в інституційних умовах (лікарні, в’язниці, військова служба, яка унеможливлює відбір у звичайних домогосподарствах тощо).

З вибірки відразу виключили Донецьку й Луганську області з міркувань безпеки. Херсонська область спочатку була включена для розрахунків, проте через проблеми з безпекою завдання для неї реалізували в сусідній Миколаївській області.

Переселенці могли, як і інші громадяни, потрапити до вибірки та бути опитаними.

Статистична похибка дослідження не перевищує 3,3%.