Поступитися територіями заради припинення війни готові менш ніж 5% українців — опитування
Переважна більшість українців — 90% — вважають неприйнятною ідею поступитися територією заради припинення війни.
Про це свідчить опитування, проведене фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.
Лише 4,7% опитаних погодилися визнати тимчасово окуповані території України частиною рф заради припинення війни.
Готовність поступитися можливим членством України в НАТО висловили більше опитаних — 18%. Приблизно стільки ж готові надати російській мові офіційний статус (18,2%) або відмовитися від політики декомунізації (17,4%).
Ще 13,1% погодилися на скорочення Збройних сил України в мирний час, що нібито обговорювалось у Стамбулі у 2022 році.
Дещо більшу готовність іти на інші поступки (окрім територіальних) демонструють респонденти на півдні та сході України. Проте навіть у цих регіонах більшість опитаних вважають неприйнятними будь-які з розглянутих поступок, зазначають автори опитування.
Також 42% респондентів вважають, що якщо росія посилить ракетні обстріли українських міст, які призведуть до збільшення жертв серед цивільного населення, Україна все одно повинна продовжувати воювати. Ще 21% опитаних волів би спробувати заморозити конфлікт, але не йти на поступки кремлю. Водночас 23% опитаних вважають, що в такому разі варто почати переговори з росією про припинення війни.
На сході та півдні дещо більше тих, хто вважає, що у разі посилення ракетних атак і кількості загиблих цивільних варто починати переговори з рф про припинення війни.
Методологія дослідження
Опитування проводилося з 9 по 15 серпня 2023 року методом face-to-face у всіх регіонах України, крім АР Крим, Донецької та Луганської областей, а в Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях опитували тільки в тих районах, що контролюються Україною і в яких не ведуться бойові дії.
Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Україна не збирається поступатися територіями
Під час дебатів у норвезькому місті Арендаль 15 серпня керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен припустив, що Україна зможе отримати членство в Альянсі в обмін на частину територій. Ці слова викликали обурення в Міністерстві закордонних справ України.
Речник МЗС Олег Ніколенко заявив, що розмови про вступ України в НАТО в обмін на відмову від частини українських територій є абсолютно неприйнятними.
«Завжди виходили з того, що Альянс, як і Україна, територіями не торгує. Свідома чи несвідома участь посадовців НАТО у формуванні наративу про можливість відмови України від своїх територій грає на руку росії», — наголосив Ніколенко.
Згодом він перепросив і назвав «помилкою» своє припущення, що в обмін на територіальні поступки Україна змогла б отримати членство в Альянсі.
Раніше президент України Володимир Зеленський у контексті переговорів із росією та вступу країни в НАТО заявив, що Україна ніколи не віддасть свої території в обмін на «будь-який статус».
- Поділитися: