Польща не заборонятиме транзит української агропродукції через країну, але продовжить ембарго на ввіз деяких товарів

У Польщі ухвалили рішення не припиняти транзит українського зерна через країну. Водночас у Варшаві продовжили ембарго на імпорт деяких культур з України.

Про це повідомили в Міністерстві сільського господарства та розвитку Польщі за результатами переговорів із фермерами-протестувальниками.

Там зазначають, що переговори з фермерами тривали до «пізнього вечора». У відомстві також вказують, що укладені домовленості уже «значною мірою реалізовані».

«У зв'язку з тим, що українська сторона оголосила про мінімізацію транзиту своєї сільськогосподарської продукції через Польщу з квітня по червень цього року, Міністерство сільського господарства та розвитку села не зверталося з проханням припинити транзит української сільськогосподарської продукції через Польщу», — заявили у Міністерстві.

Окрім цього, польська влада та фермери домовилися про:

  • продовження Заборона на ввіз чи вивіз певних товарівембарго на імпорт зернових, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшнику, борошна, висівок, шроту, макухи з України;
  • активізацію допомоги польським виробникам зернових;
  • збереження розміру сільськогосподарського податку на рівні 2023 року;
  • визнання фермерами задовільності «зеленої угоди» після того, як Єврокомісія відмовилася від багатьох її пунктів унаслідок протестів.

У Міністерстві також констатували, що відомство виконує вимоги та домовленості з протестувальниками, однак деякі дії ще вимагають багатьох міжвідомчих узгоджень та специфічних процедур, що затягує їхню реалізацію.

Нагадаємо, раніше в польському уряді заявляли, що розраховують на зупинку транзиту українського зерна через країну з початку квітня.

Протести польських фермерів

Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.«транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «Європейський зелений курс» — ініціативи Єврокомісії з метою зробити європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року. Передбачає оновлення законодавства у ЄС. Зокрема, передбачається зниження використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві, а також введення заборони на імпорт харчів з ринків, де держави не дотримуються законодавства ЄС з охорони довкілля.«зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Вони блокували рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець».

Польські ЗМІ навіть писали, що Україна та Польща нібито ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. Проте в Мінвідновлення України заперечили інформацію про такі переговори.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.