Посла Великої Британії, якого затримали в Ірані, оголосили персоною нон ґрата

Посла Великої Британії в Ірані Роберта Макайра оголосили персоною нон ґрата і закликали до його депортації. У той же день в Ірані відбувалася акція спалювання його зображення.

Про це повідомила AlJazeera з посиланням на представника судової влади Ірану Голам Хоссейн Есмейлі.

«Відповідно до міжнародного права, така людина є персоною нон ґрата», — заявив він журналістам у Тегерані.

Він додав, що «іранський народ очікує вислання людини» відповідно до міжнародних норм.

У цей же день, як повідомляє Sky News, іранські демонстранти спалили зображення посла Великої Британії в Тегерані, якого судова влада країни назвала «небажаним елементом».

В Ірані спалюють вирізаний плакат із зображенням посла Великої Британії Роберта Макейра разом із британськими та американськими прапорами, 14 січня 2020-гоEPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Згідно зі статтею 9 Віденської конвенції про дипломатичні відносини, держава, може «у будь-який час і без пояснення причини» оголосити будь-якого члена дипломатичного корпусу «персоною нон ґрата», навіть до того, як ця людина прибула в країну.

Зазвичай особа, оголошена «персоною нон ґрата», має покинути країну, в іншому випадку держава «може відмовитися визнавати цю особу членом дипломатичної місії».

За даними агентства Associated press, посол вже покинув Іран.

Як зазначають у виданні, в Міністерстві закордонних справ Великої Британії уточнили: від'їзд Макайра має плановий характер, і його було намічено ще до затримання.

Нагадаємо, вночі 12 січня в Ірані під час антиурядових протестів у столиці Тегерані затримали посла Великої Британії Роба Макейра через нібито «підбурювання до протестів».

У Міністерстві закордонних справ Великої Британії арешт посла засудили та назвали «кричущим випадком порушення міжнародного права».

11 січня у столиці Ірану Тегерані люди вийшли на акції протестів біля трьох університетів, щоб вшанувати пам'ять загиблих в авіакатастрофі українського літака Boeing 737. Окрім столиці Ірану, протести відбулися також на півдні країни в місті Ширазі.

Сам Макайр заявив, що не брав участі в акціях протесту.

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета.
  • 10 січня президент України Володимир Зеленський зазначив, що не виключає версію збиття літака ракетою, однак додав, що на сьогодні вона є непідтвердженою.
  • 11 січня Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.