Посол М'янми у Великій Британії не підтримав військовий уряд. Тепер його не пускають до посольства і звільняють з посади
Нещодавно звільнений посол М'янми у Великій Британії заявляє про «переворот у центрі Лондона». На початку березня він засудив військовий переворот на Батьківщині, а 7 квітня його заступник не пустив дипломата до посольства.
Як пише Reuters, у березні посол Кʼяу Звар Мінн критикував військовий переворот та закликав військових звільнити лідерку країни Аун Сан Су Чжі.
У середу, 7 квітня, після того, як стало відомо, що дипломата не пустили до посольства, біля будівлі зібралися протестувальники.
«Це моя будівля, я маю потрапити всередину», — казав Звар Мінн.
Дипломату довелося ночувати в автомобілі, передає BBC. Також стало відомо, що військова влада М'янми звільнила Звара Мінна з посади посла й призначила нового представника.
Відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні відносини, робота посла офіційно закінчується після того, як про його звільнення повідомлять країні перебування, тут — Великій Британії.
Міністерство закордонних справ підтвердило, що отримало від М'янми повідомлення про звільнення. Натомість очільник відомства Домінік Рааб заявив, що підтримує мужність Звар Мінна та закликав військовий уряд припинити насильство.
Кʼяу Звар Мінн закликає Велику Британію не визнавати його звільнення та призначення нового посла. Наразі виконує обов'язки посла Чіт Він, заступник Звара Мінна.
Водночас дипломатичний кореспондент BBC Джеймс Ландал зазначає, що уряду Великої Британії нічого не залишається, як прийняти кандидатуру нового посла.
«Міністр закордонних справ може сказати про посла багато слів підтримки, але він не може повернути його на роботу», — пише журналіст.
За його словами, наразі Велика Британія постала перед дилемою: з дного боку влада засуджує військовий режим у М'янмі, а з іншого — має прийняти посла від цього ж режиму.
Що сталось у М'янмі?
Там військові 1 лютого влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади та затримали лідерку керівної партії «Національна ліга за демократію» Аун Сан Су Чжі та інших високопосадовців. Військові заявили, що затримання стали відповіддю на «фальсифікацію» парламентських виборів, які відбулися в країні в листопаді 2020 року.
Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлайна. Раніше він погрожував скасувати Конституцію, якщо «закони не будуть виконуватися». Тоді військові заперечували, що головнокомандувач погрожував влаштувати державний переворот.
3 лютого Аун Сан Су Чжі звинуватили в незаконному зберіганні рацій удома, а пізніше — у нібито порушенні закону про ліквідацію надзвичайних ситуацій. А президента країни Віна М'їна звинувачують у «порушенні карантину». Обох посадовців затримали військові.
Після держперевороту в країні спалахнули масштабні протести проти влади військових. Поліція, своєю чергою, вдалася до жорстких розгонів протестувальників. Правозахисні організації та міжнародна спільнота загалом засудили дії військових, а низка країн ввела проти них санкції. Хоча деякі країни, як-от Китай і Росія, заявили про підтримку влади Мін Аун Хлайна.
Загалом від початку протестів проти військової хунти у М'янмі нарахували щонайменше 550 загиблих, серед них 46 дітей. Про таке пише Al Jazeera з посиланням на дані «Асоціації допомоги політичним в'язням» у М'янмі.