Правозахисники розкритикували рішення уряду закрити українські кордони для іноземців через коронавірус
Українські правозахисні організації виступили з критикою рішення Кабінету міністрів закрити кордони для іноземців через поширення коронавірусної інфекції COVID—19.
Відповідне звернення оприлюднене на сайті «Центру прав людини ZMINA».
Правозахисники наголошують, що такі обмеження можуть значно вдарити по громадянах сусідньої Білорусі.
«Україна як демократична країна, яка на власному досвіді знає, наскільки важливою є солідарність та міжнародна підтримка, має стати надійним партнером для білоруського суспільства та надати всебічну підтримку тим, хто бореться за демократію та права людини в східній Європі», — йдеться у повідомленні.
Водночас запропоновану урядом процедуру перетину українського кордону білорусами за рішенням голови Держприкордонслужби правозахисники вважають поганим рішенням.
До звернення доєднались Благодійний фонд «Восток SOS», Асоціація УМДПЛ, Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Освітній будинок прав людини в Чернігові, Проєкт «Без кордонів», Дім вільної Росії в Києві.
З 29 серпня до 28 вересня включно в Україну заборонений в'їзд іноземним громадянам та особам без громадянства через пандемію коронавірусу.
У Кабміні зауважили, що громадяни Білорусі зможуть потрапити до України звернувшись до голови Держприкордонслужби.
Кого пускатимуть до України?
Виняток становлять громадяни, які мають дозволи на проживання в Україні, члени міжнародних та гуманітарних місій чи організацій. Або ж якщо вони прибувають за запрошенням Міністерства закордонних справ, Міністерства оборони України чи є членами екіпажів.
Також пропускатимуть громадян, які прямують на територію України транзитом та мають документи, що підтверджують виїзд протягом 2 днів, навчаються в українських закладах освіти чи проходять військову службу в Збройних силах України. Біженці та особи, які потребують додаткового захисту, також зможуть в'їхати.
Окрім них, кордон не закритий для діячів культури, яку прибувають за запрошенням закладів культури разом з супроводжувальною особою. Те ж стосується й учасників спортивних змагань, що проходять на території України.
І, на останок, проїхати зможуть люди, які прибувають на лікування у заклади охорони здоров'я або ж везуть до нас гемопоетичні стовбурові клітини для трансплантацій.
Також урядовці уточнили, що прикордонники зможуть пропускати громадян Білорусі, якщо вони захочуть перебувати в нас. Про це просив президент Володимир Зеленський.
Які стосунки в України та Білорусі?
Президент Зеленський в останньому інтерв’ю Euronews порадив незмінному президенту сусідньої держави Олександру Лукашенку провести повторні вибори. На думку українського президента, якщо результати перших виборів, озвучені ЦВК Білорусі, несфальсифіковані, тоді Лукашенку немає чого боятись, і нові вибори підтвердять його перемогу.
Щоправда, не дуже такій пораді зраділи у білоруському МЗС. Там нагадали, що Україна — не лише начебто причетна до розхитування ситуації в Білорусі, а й братня країна, від якої Мінськ чекає порозуміння, але так і не дочекався. А ще вважають, що «політичні експерименти» (читай майдани) в Україні призвели до невтішних для українців результатів.
«На нашу думку, в українського керівництва ще багато років будуть багато питань важливішими, якими треба щодня займатися всередині своєї країни, ніж роздавати поради сусідам», — підсумував речник МЗС.
Однак після цього 24 серпня Лукашенко привітав Зеленського з Днем незалежності України та нагадав про «давні традиції дружби» між країнами.
Чи визнає Україна вибори в Білорусі?
Українське Міністерство закордонних справ прямо не заявило про невизнання виборів. Там написали, що офіційні результати виборів президента Білорусі «не викликають довіри в білоруському суспільстві». МЗС сподівається, що влада розслідує жорстоке поводження з протестувальниками та розпочне діалог.
Що відбувається в Білорусі?
У країні 9 серпня відбулися вибори президента. За остаточними й офіційними результатами, перемагає чинний глава держави Олександр Лукашенко (на посаді вже 26 років) з 80,1% підтримкою виборців. За опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську начебто проголосували 10,1%.
Незгодні з результатами виборів переконують, що їх сфальсифікувала чинна влада, і щодня з 9 серпня виходять на акції протесту, а на частині підприємств страйкують робітники.