Президент порівняв нинішню конституційну кризу із втечею Януковича

Президент Володимир Зеленський порівняв нинішню конституційну кризу із тим, як депутати Верховної Ради відсторонили від посади президента—втікача Віктора Януковича.

Про це він заявив в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

Згадав втечу колишнього гаранта Зеленський, відповідаючи на запитання, чи відповідає Конституції його законопроект, який передбачає розпуск чинного складу Конституційного суду.

«Я згадав про втечу Януковича. А де було написано в Конституції, що позбавляється президент своїх повноважень через втечу? Немає. Рішення прийняли, мало того — оголосили вибори. І правильно зробили», — сказав він.

Президент додав, що тоді «всі сиділи біля екранів телевізорів і підтримували».

«Тому що це правильне рішення, воно захищає державу, суспільство. Зараз відбувається те ж саме», — наголосив Зеленський.

Він зазначив, що через рішення Конституційного суду Україна може позбутися західної підтримки, МВФ, і це у розпал економічної кризи через коронавірус.

Президент вважає, що треба будь-яким чином заморозити діяльність цього складу КСУ.

«Я вважаю, що навіть якщо не буде працювати Конституційний суд сьогодні в державі — це стабільність», — підкреслив він.

Законопроєкт Зеленського про КС

Президент 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Що зробив Конституційний суд?

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.