Президентка Молдови Санду просить Росію поділитися вакциною «Спутник V»

Президентка Молдови Мая Санду просить Росію посприяти швидшому доступу країни до російської вакцини проти коронавірусу «Спутник V».

Про це вона написала у Facebook.

Зокрема, 25 березня Санду провела зустріч із послом Російської Федерації в Республіці Молдова Олегом Васнєцовим, де вкотре попросила російську сторону допомогти Молдові у боротьбі з епідемією COVID-19.

«Я ще раз підкреслила, як і під час попередніх дискусій, що ми хотіли б отримати допомогу від РФ — для швидшого доступу до вакцини "Спутник V", з огляду на необхідність прискорення процесу вакцинації. Чим раніше ми забезпечимо доступ населення до вакцини проти COVID-19, тим швидше у нас з'явиться шанс повернутися до нормального існування і врятувати життя наших рідних і близьких», — пише Санду.

Яка ситуація з COVID-19 у Молдові?

За даними університету Джонса Гопкінса, з початку пандемії коронавірусу у Молдові зафіксували майже 220 тисяч випадків інфікування з близько 4 мільйонів населення країни. З них 4 661 випадок зараження коронавірусом виявився летальним.

З 2 березня Молдова почала вакцинацію населення препаратом AstraZeneca, першу партії якої доставили з Румунії. У лютому країна також зареєструвала російську вакцину проти COVID-19 «Спутник V». Тодішній президент Молдови Ігор Додон заявляв, що готовий стати першим в країні, хто протестує російський препарат.

Що відомо про цю вакцину?

Вакцину «Спутник V» розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Її схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.