НАЗК: Призначення нового голови правління «Нафтогазу» є незаконним, його потрібно скасувати. В уряді не погоджуються
Розпорядження уряду про призначення нового голови правління НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренка та контракт з ним є незаконними і мають бути скасовані. У Мін'юсті з цим не погоджуються.
Про це заявив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков у своєму приписі.
Там пояснюється, що відповідно до закону, протягом року після звільнення з публічної служби людина не повинна брати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати, коли працювала на державу. Таке обмеження діє незалежно від того, скільки особа працювала на посаді до звільнення.
Водночас у НАЗК наголошують, що новий голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко з 21 грудня 2020 року до 28 квітня 2021 року працював в. о. міністра енергетики та системно брав участь у підготовці рішень щодо діяльності «Нафтогазу». Тому Вітренко міг би зайняти цю посаду лише з кінця квітня 2022 року.
Таке порушення є підставою для припинення договору колишнього публічного службовця з організацією.
Через це голова НАЗК Олександр Новіков вніс до уряду припис про усунення порушень. У ньому він вимагає скасувати як незаконне розпорядження Кабміну про призначення Вітренка голова правління «Нафтогазу», а також розірвати з ним контракт.
«Мета НАЗК — забезпечити доброчесність у всіх владних структурах. Галузь енергетики — одна з ключових для розвитку України, і вона не має залишатися поза виконанням закону України "Про запобігання корупції"», — каже Новіков.
Оновлено: як згодом повідомили у Мін'юсті, вони оскаржать в суді цей припис НАЗК і ситуація буде врегульована найближчим часом.
Міністр юстиції Денис Малюська каже, що залишається низка запитань, відповіді на які припис НАЗК не містить. Зокрема запитує: яка мета і юридичний сенс скасовувати розпорядження, якщо воно мало разовий характер і уже виконано? Також зазначає, що розпорядження стосується не лише Вітренка, а й наглядової ради.
«На момент ухвалення розпорядження Кабмін виконував повноваження не лише загальних зборів акціонерів НАК "Нафтогаз України", але й наглядової ради. Зараз повноважень наглядової ради у Кабміну немає. Чи означає це, що для виконання припису НАЗК потрібно знову припиняти повноваження наглядової ради НАК "Нафтогаз України"?» — запитує Малюська.
Зміна керівництва
28 квітня Кабмін заявив про незадовільну роботу глави правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Тоді уряд припинив повноваження всіх членів наглядової ради — як незалежних, так і представників від держави, — але з подальшим відновленням із 30 квітня.
За цей час уряд звільнив Коболєва і призначив нового голову — в. о. міністра енергетики та ексвиконавчого директора «Нафтогазу» Юрія Вітренка.
Причиною звільнення попереднього керівника в уряді називають незадовільні фінансові показники «Нафтогазу» за 2020 рік: 19 млрд грн чистого збитку. Коболєв заявив, що буде оскаржувати це рішення уряду.
Члени наглядової ради розкритикували рішення уряду замінити Коболєва на Вітренка і не погодилися з визнанням незадовільної роботи керівництва компанії. 30 квітня вони подали у відставку.
14 травня уряд запропонував членам наглядової ради «Нафтогазу» залишитися на посадах ще на рік, але згодом з'явилася інформація, що п'ять із шести таки припинили свої повноваження.
Врешті, 19 травня голова наглядової ради Клер Споттісвуд заявила, що члени наглядової ради готові прийняти пропозицію уряду і подовжити контракти ще на рік. Уряд затвердив їхнє переобрання.