Продовження контрнаступу ЗСУ та Нобелівська премія для українців: головне за день 7 жовтня

Українські військові продовжували контрнаступ та звільнення територій, українська організація отримала Нобелівську премію миру, а Міжнародний валютний фонд вирішив надати Україні додаткові 1,3 мільярда доларів. Зібрали головні новини за день 7 жовтня.

Контрнаступ ЗСУ

Збройні сили України продовжують звільняти Сватівський район Луганської області: сьогодні вони зайшли до села Макіївка. Також військові підтвердили деокупацію села Подоли Куп'янського району Харківщини.

Водночас в Офісі президента розповіли про результати контрнаступу, який триває на Херсонщині. Так, з початку повномасштабної російської агресії українські сили вже звільнили понад 2,4 тисячі квадратних кілометрів області.

Нобелівська премія миру

У 2022 році лауреатами стали український «Центр громадянських свобод», російська правозахисна організація «Меморіал» та правозахисник із Білорусі Олесь Біляцький. Це вперше в історії незалежності громадяни України отримали Нобелівську премію.

Голова «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук заявила, що підтримує таке рішення Нобелівського комітету. Водночас не обійшлося і без критики.

Наприклад, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розкритикував присудження премії організаціям з росії та Білорусі. «У Нобелівського комітету однозначно цікаве розуміння слова "мир", якщо Нобелівську премію разом отримують представники двох країн, що напали на третю», — написав Подоляк.

Допомога від МВФ

Міжнародний валютний фонд надасть Україні додаткові 1,3 млрд доларів, що збільшить загальну суму виділену ним грошей з початку повномасштабного вторгнення до 2,7 млрд доларів.

Отриманий транш направлять на підтримку нашої обороноздатності, виплати пенсій та соціальних програм, а також для посилення стійкості економіки держави. Загалом від початку повномасштабної війни міжнародні партнери України надали Україні близько 20 млрд доларів.

Обстріли українських міст та сіл

За підрахунками Генштабу ЗСУ, протягом 7 жовтня від російських ударів постраждали об'єкти та цивільне населення більш ніж 10 населених пунктів України, серед яких Рідкодуб, Гуляйпільське, Новоандріївка, Запоріжжя, Миколаїв і Славгород.

Запоріжжя росіяни обстріляли декілька разів. Так, зранку окупанти вперше атакували Запоріжжя іранськими дронами-камікадзе. А після цього одна ракета впала у двір багатоповерхівки. У другій половині дня над Запорізьким районом ППО збила ще три ракети.

Дрони-камікадзе у Білорусі

росія, ймовірно, доправила іранські дрони-камікадзе в Білорусь для атак на західні регіони України, повідомили у регіональному управлінні Сил тероборони «Захід». Іранські безпілотники, за даними білоруських джерел, доставлені на аеродром «Лунінець». Йдеться про щонайменше 20 дронів-камікадзе «Шахід-136» та пункти управління до них.

«Не виключено, що вже найближчим часом іранські дрони атакуватимуть західні або центральні регіони України. Тому закликаємо за жодних обставин не ігнорувати сигнали повітряної тривоги!» — йдеться у звіті.

Ліверпуль прийме «Євробачення»

Британське місто Ліверпуль вибороло право прийняти «Євробачення» у 2023 році. Велика Британія загалом вперше за останні 25 років проведе цей пісенний конкурс.

Ліверпуль обіграв Глазго у праві проводити конкурс. Офіційні особи міста заявили, що захід на 11-тисячній арені M&S Bank Arena буде проведено «від імені України».

Добровільний військовий облік жінок

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що передбачає добровільний військовий облік жінок. Згідно з документом, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, можуть ставати на військовий облік військовозобов’язаних за власним бажанням.

Водночас залишається норма для медичних працівників. Так, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, обов'язково беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Новий голова Нацбанку

Верховна Рада призначила колишнього очільника «Ощадбанку» Андрія Пишного новим головою Національного банку. Кнопку «За» натиснули 290 депутатів, ніхто не виступив проти, 12 — утрималися.

Перед цим Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував підтримати призначення Пишного на цю посаду. Детальніше про нового голову НБУ читайте тут.