Продовження «зернової угоди» під питанням: про нові дозволи для суден не можуть домовитися
Україна, росія, Туреччина та ООН 5 травня не змогли домовитися щодо нових дозволів на безпечний вихід суден з українських портів у межах Чорноморської зернової ініціативи. Наразі «зернова угода» діє до 18 травня, раніше росія погрожувала вийти з домовленостей.
Про це пише Reuters.
За даними Reuters, минулого місяця росія в одному з листів до До нього входять представники України, росії, Туреччини та Організації Об’єднаних НаційСпільного координаційного центру, що контролює безпеку «зернового коридору», повідомила, що не погодить жодних нових суден із 18 травня.
Під час спільної пресконференції учасників Саміту країн Північної Європи та України в Гельсінкі президент Володимир Зеленський підтвердив, що росіяни не зацікавлені продовжувати «зернову угоду».
Він зазначив, що Україна шукає виконання домовленості з партнерами — Туреччиною та ООН.
«Щодо зернової ініціативи в нас є чіткі домовленості з Генсеком ООН і з президентом Туреччини. Вони, зі свого боку, мають розмовляти з російською стороною і продовжувати дію цього зернового коридору, який так потрібен країнам світу», — зазначив він.
Що передувало?
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» і «Південного», уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували двічі, востаннє — 18 березня.
Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів.
А ось росія заявила, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.
Як росія саботує «зернову угоду»
росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.
17 квітня Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що в Чорному морі стояли заблоковані 50 суден.
Мінінфраструктури України пояснило, що російська сторона у спільному координаційному центрі у Стамбулі в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану. Натомість росіяни формують власний план інспекцій, обираючи судна з черги на свій розсуд. Це повністю суперечить умовам «зернової ініціативи».
За даними Мінінфраструктури, саботування інспекцій росією вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.
А вже 19 квітня Україна й Туреччина домовилися про поновлення реєстрації та інспектування кораблів, що прибувають для завантаження українським зерном.
Однак 26 квітня Чорноморський зерновий коридор був укотре призупинений російською стороною. Судна залишаються заблокованими.