Прокурор САП Пономаренко втретє закрив справу «Роттердам+». Венедіктова обіцяла провести щодо нього службову перевірку
Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Віталій Пономаренко втретє закрив справу щодо формули «Роттердам+». Раніше в Офісі генерального прокурора до нього виникли питання ㅡ Ірина Венедіктова заявила, що на прокурора чекає службова перевірка.
Про це повідомили в Національному антикорупційному бюро України (НАБУ).
Там зазначили, що 9 квітня прокурор Віталій Пономаренко вкотре закрив справу попри той факт, що попередні його аналогічні рішення скасовувалися прокурором вищого рівня та судом.
Наразі НАБУ планує оскаржити рішення про закриття справи та знову звернутися до генеральної прокурорки з проханням замінити Пономаренка.
«Сукупність зібраних доказів у провадженні, на переконання НАБУ, є достатньою для того, щоб саме суд визначив обґрунтованість звинувачень... Про це ж свідчать, в тому числі рішення про скасування постанов Пономаренка про закриття кримінального провадження у зв’язку з їх незаконністю та необґрунтованістю», ㅡ зазначають у НАБУ.
Прокурор САП уже закривав справу щодо «Роттердам+» у серпні 2020 року та січні 2021-го, однак її знову поновлювали. Після того, як Пономаренко вдруге закрив справу, генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що щодо нього проведуть службову перевірку.
Що таке «Роттердам+»?
Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції. Її застосовували у 2016-2019 роках.
Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме у порту міста Роттердам, що в Нідерландах.
До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купували не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.
Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС в країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.
За інформацією Венедіктової, справа, відома як «Роттердам+», була зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань ще 24 березня 2017 року — її розслідують досі.