Путін про гарантії ненападу на Україну: Наші дії будуть залежати від гарантій безпеки Росії

Президент Росії Володимир Путін вкотре заявив, що жодне розширення НАТО на схід не є припустимим. Пояснив це необхідністю безпеки громадян Росії.

Про це він 23 грудня заявив на щорічній пресконференції у Москві, трансляцію веде «Первый канал».

Він заявив, що дії Росії будуть залежати не від перебігу переговорів, а від безумовного забезпечення безпеки Росії «сьогодні та на історичну перспективу». Наголосив, що подальше розширення НАТО на схід є неприпустимими.

«Невже це ми ставимо ракети поруч із кордонами США? Ні, це США з ракетами прийшли до нашого дому і вже стоять на ґанку. Невже це якась надлишкова вимога: не ставити більше жодних ударних систем біля нашого дому?» — сказав Путін.

Президент РФ запитав про те, як би американці поставилися до того, що Росія поставила б свої ракети на кордоні між Канадою і США або між Мексикою і США.

«Хіба в Мексики та США ніколи не було територіальних питань? А кому раніше належали Каліфорнія та Техас? Підзабули? Ніхто про це згадує, на відміну від Криму», — каже Путін.

За його словами, у 1990-ті Росії пообіцяли, що не буде жодного розширення на схід. І, мовляв, «нахабно обманули».

«П’ять хвиль розширення НАТО, і тепер вже в Румунії та Польщі з’являться відповідні системи озброєння. Ось про що йдеться: не ми комусь погрожуємо — до нас прийшли… А ще й кажуть: "Тепер ще й Україна буде в НАТО". Отже, і там будуть системи», — додав Путін.

То Москві щось обіцяли?

Російські ЗМІ активно поширюють тезу, нібито радянський лідер Михайло Горбачов ще у 1990 році отримав від Заходу обіцянку, що НАТО не буде розширюватися на схід.

Однак, як пише «Радіо Свобода», така інформація не відповідає дійсності. Горбачов раніше справді казав, що Москві нібито обіцяли не розширюватися на схід, проте у 2014 році він сам же й спростував свої слова.

«Тема "розширення НАТО" ніколи не обговорювалася; вона не порушувалася в ті роки. Я кажу це з повним почуттям відповідальності. Жодна східноєвропейська країна не порушувала цю проблему навіть після припинення дії Варшавського договору в 1991 році», — сказав Горбачов у жовтні 2014 року.

Тезу Росії заперечив і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який зазначив, що й союзники по Альянсу категорично заперечують будь-які подібні обіцянки Росії.

Росія проти НАТО

Напередодні Міністерство закордонних справ Росії опублікувало свій проєкт документів про гарантії безпеки з боку США та НАТО, де закликало їх не розширювати Альянс на схід і не включати до нього держави, які раніше входили до СРСР, зокрема Україну.

Окрім того, Росія вимагає від держав-членів НАТО відмовитися від будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії, не розміщувати додаткові збройні сили та озброєння на території всіх інших держав Європи тощо.

Яка реакція?

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що переговорів зі США про європейську безпеку без європейських союзників і партнерів не буде.

А Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що будь-який діалог із Росією має ґрунтуватися на основних принципах європейської безпеки та відбуватися за консультацій з Україною.

У НАТО заявили, що готові до конструктивного діалогу з Росією, але відносини з Україною стосуються лише самої країни та 30 членів-держав Альянсу.

У МЗС України нагадали, що головною проблемою євроатлантичного простору наразі є саме збройна агресія РФ, а найкращою гарантією безпеки на континенті є згортання ескалації та припинення розв’язаного Росією міжнародного збройного конфлікту.