У Білому домі та НАТО відреагували на план «гарантій безпеки» від РФ: без партнерів переговорів не буде

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що Сполучені Штати бачили пропозиції Росії щодо «гарантій безпеки» з боку США та НАТО. Вона заявила, що переговорів про європейську безпеку без європейських союзників і партнерів не буде.

Про це пише Reuters.

Псакі заявила, що Сполучені Штати співпрацюють із Росією вже протягом десятиліть і не бачать причин, чому це не може продовжуватися надалі для зменшення нестабільності. Проте вона наголосила, що це відбуватиметься у партнерстві з європейськими союзниками.

«Ми не підемо на компроміс із ключовими принципами, на яких будується європейська безпека, включно з тим, що всі країни мають право вирішувати своє майбутнє та зовнішню політику без зовнішнього втручання», ㅡ сказала вона.

Доповнено. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що будь-який діалог із Росією має ґрунтуватися на основних принципах і документах європейської безпеки та відбуватися за консультацій з європейськими партнерами НАТО, зокрема Україною.

«Союзники по НАТО також чітко дали зрозуміти, що якщо Росія зробить конкретні кроки для зниження напруженості, ми готові працювати над заходами для зміцнення довіри», ㅡ сказав Столтенберг.

Про що йдеться?

Міністерство закордонних справ Росії опублікувало свій проєкт документів про гарантії безпеки з боку США та НАТО, де закликало їх не розширювати НАТО у східному напрямку та не включати до Альянсу держави, які раніше входили до СРСР, зокрема Україну.

Окрім того, Росія вимагає від держав-членів НАТО відмовитися від будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії, не розміщувати додаткові збройні сили та озброєння на території всіх інших держав Європи тощо.

Путін і НАТО

1 грудня президент Росії Володимир Путін запропонував розпочати переговори із Заходом про гарантії нерозширення НАТО на схід. Після цього як в Альянсі, так і в уряді України вкотре наголосили, що Москва не може перешкодити Києву зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.

Окрім цього, президент США Джо Байден переконував, що не прийме жодних «червоних ліній» Путіна щодо вступу України в НАТО. У Білому домі кажуть, що цю позицію американський лідер підтвердив і під час переговорів з Путіним 7 грудня, де зокрема обговорювали стягнення сил РФ до кордонів України.