Путін виступив проти обговорення «Північного потоку-2» в межах «Нормандського формату». Таке пропонував Зеленський

Президент Росії вважає, що питанню «Північного потоку—2», як і іншим економічним питанням, не місце на перемовинах у «нормандському форматі». Обговорити російський газопровід «нормандською четвіркою» пропонував президент України Володимир Зеленський.

Про це Путін сказав в інтерв’ю «Россия 24».

Путін вважає, що «нормандський формат» є політичним майданчиком і обговорювати на ньому комерційні проєкти, такі як «Північний потік-2», неможливо.

«"Нормандський формат" або інші подібні формати — це політичні майданчики для обговорення ситуації в Україні. Це не має нічого спільного з такими комерційними проєктами як "Північний потік", "Північний потік-2" або транзит газу через Україну», — заявив Путін.

Також він переконує, що Росія не припинятиме транзит газу через Україну, бо «Газпром» підписав 5-річний контракт і буде його виконувати.

Що передувало?

12 липня президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до Берліну для перемовин з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель сказав, що питання будівництва «Північного потоку-2» повинне обговорюватися в межах «нормандського формату».

Меркель вважає, що це можливо, але частиною врегулювання конфлікту це питання не є. Вона запевнила: Німеччина зробить усе, щоб зберегти транзит газу через Україну навіть після добудови «Північного потоку-2». Це питання вона також планує обговорити з президентом США Джо Байденом.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.