Путін визнав самопроголошені «ЛНР» та «ДНР» та відкрито погрожує Україні. Що він сказав?
Президент Росії Володимир Путін визнав самопроголошені «ЛНР» та «ДНР». Перед цим його до такого закликала Держдума РФ та бойовики на окупованих територіях Донбасу.
Про це він заявив 21 лютого у відеозверненні, яке транслювали на російських телеканалах. І одразу ж підписав відповідні укази.
«Негайно визнати суверенітет "ДНР" та "ЛНР". Прошу Раду Федерації підтримати рішення та ратифікувати договори про дружбу та взаємодопомогу. Документи будуть підготовлені та підписані найближчим часом», — сказав Путін.
Підписати указ Путіна до Москви приїхали й ватажки «ДНР» та «ЛНР» Денис Пушилін та Леонід Пасічник.
Заступник голови комітету Ради Федерації Росії з міжнародних справ Андрій Клімов уточнив, що «республіки» РФ визнає у межах, «які зараз фактично встановлені». Питання про «ратифікацію» підписаних Путіним договорів Рада Федерації розгляне 22 лютого
У своїй промові Путін вкотре заявив, що нібито Україна не бажає виконувати Мінські домовленості і не зацікавлена в мирному розв'язкові конфлікту.
«Навпаки — намагається знову організувати на Донбасі бліцкриг, як це вже було у 2014-2015 роках. Чим тоді завершилися ті авантюри, ми пам'ятаємо. Зараз практично жодного дня не минає без обстрілів населених пунктів Донбасі … Вбивства мирних жителів, блокада, знущання з людей, зокрема з дітей, жінок, літніх не припиняється», — сказав очільник РФ.
А ще він вважає, що Росія нібито «зробила все для збереження територіальної цілісності України, всі ці роки наполегливо боролася за виконання» Мінських угод.
«Все марно. Змінюються президенти, депутати Ради, але не змінюється суть, агресивний, націоналістичний характер режиму, який захопив владу в Києві», — йдеться у заяві.
Виступ він завершив погрозами: «А від тих, хто захопив і утримує владу в Києві, ми вимагаємо негайно припинити бойові дії. Інакше вся відповідальність за можливе продовження кровопролиття буде цілком і тільки на совісті керівного на території України режиму».
Що ще сказав Путін?
Перед тим як почати говорити про Донбас, Путін майже годину присвятив своєму баченню історії України та геополітиці.
Головні тези:
«Україна для Росії — не просто сусідня країна, а частина історії, наші товариші та близькі. Ситуація на Донбасі набула критичного характеру».
«Сучасна Україна повністю створена Росією через відторгнення частини її історичних територій, і в мешканців ніхто нічого не питав».
«Хрущов навіщось подарував Крим Україні».
«Україну в наші дні цілком можна назвати "Україна імені Володимира Ілліча Леніна", він її автор і архітектор».
«Більшовики буквально втиснули Донбас до складу України».
«А зараз вдячні нащадки позносили в Україні пам'ятники Леніну. Це в них декомунізація називається. Ви хочете декомунізації? Нас це цілком влаштовує, але не треба зупинятися на половині шляху. Ми готові показати вам, що означає для України, що таке справжня декомунізація».
«Попри несправедливість, обман і пограбування Росії, наш народ визнав держави після розвалу СРСР і допомагав країнам СНД, зокрема Україні».
«Україна ніколи не мала своєї справжньої державності та скопіювала її модель».
«Корупція в Україні роз'їла українську державність, націоналісти цим скористалися у 2014 році за підтримки Заходу».
«В Україні багато хто не має грошей, щоб оплачувати комуналку. Це відбувається, бо придане від Російської імперії змарнували й розтягли».
«Посольство США в Києві безпосередньо контролює антикорупційну діяльність під приводом ефективної боротьби, але корупція цвіте ще дужче».
Також Путін завив, що Росія «знає поіменно» винних до трагедії в Одесі у травні 2014 року та «зробить все, щоб їх покарати».
Визнання Росією «Л/ДНР»
Президент Росії Володимир Путін 21 лютого провів позачергове засідання Ради безпеки країни, щоб обговорити визнання незалежності самопроголошених «Л/ДНР» — про це просили ватажки власне «республік». Усі члени Радбезу висловилися за визнання, а Путін сказав, що рішення ухвалить сьогодні.
Нагадаємо, 16 лютого Путін уже взяв до уваги звернення Держдуми РФ із закликом визнати самопроголошені «Л/ДНР».
Україна офіційно звернулася до Ради Безпеки ООН з ініціативою обговорення цієї постанови Держдуми РФ. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що заклик визнати «Л/ДНР» порушує Мінські домовленості та підриває процес мирного врегулювання.
Що передувало?
З 17 лютого в зоні бойових дій на Донбасі значно збільшилася кількість обстрілів. Бойовики за добу десятки разів порушують режим «тиші» (а 19 лютого була понад сотня порушень), водночас заявляючи про «атаку» з українського боку.
Станом на 16:00 21 лютого бойовики вже 32 рази порушували режим припинення вогню у зоні бойових дій на Донбасі. У ЗСУ наголошують, що відкривають вогонь лише у тих випадках, коли дії окупаційної влади загрожують життю та здоров'ю українських бійців і мирних громадян.
А Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що Росія готує теракти на окупованих територіях Донбасу, жертвами яких мають стати мирні жителі. За його словами, Москва прагне використати це як привід для звинувачення України та введення регулярних підрозділів збройних сил РФ під виглядом «миротворців».