П'ять країн ЄС пропонують Єврокомісії розширити заборону на імпорт продукції з України
Міністри сільського господарства п'яти країн Європейського Союзу — Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії — пропонують Європейській комісії розширити перелік продукції з України, забороненої для імпорту.
Про це повідомляє Polska Agencja Prasowa з посиланням на лист міністрів.
Зокрема, ці країни просять поширити заборону імпорту на соняшникову олію, борошно, мед, цукор, м’які фрукти, яйця, м’ясо, молоко та молочні продукти.
Крім того, очільники міністерств закликають продовжити дію обмежувальних заходів після закінчення режиму скасування мит на товари з України, що відбудеться в червні 2023 року.
«Скасування цих заходів можна розглядати лише після відновлення ринкової рівноваги в прикордонних або прилеглих державах-членах», — додають вони.
Міністри пояснюють, що імпорт сільськогосподарської продукції з України «спричиняє серйозні ринкові збурення та завдає шкоди сільгоспвиробникам ЄС», особливо в країнах, які межують із Україною або розташовані неподалік.
«Для нас неприйнятна ситуація, коли весь тягар збільшення імпорту ліг лише на кілька країн-членів ЄС», — зазначають представники п’яти країн.
Також очільники міністерств додають, що пропозиції, представлені на цей час Єврокомісією щодо розв’язання проблеми, недостатні. Крім того, вони вимагають негайно запровадити другий пакет допомоги європейським фермерам, які зазнали збитків через імпорт із України.
«Забезпечення жорсткого санітарного контролю та контролю якості імпорту з України мають і надалі залишатися пріоритетом», — наголошують міністри.
Що передувало?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.
Міністерство сільського господарства Словаччини ще до цього заборонило перероблення та введення до кормового й харчового ланцюгів українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.
У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, адже через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.
Згодом президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала листи п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія вирішила виділити додаткові 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.
Водночас Україна домовилася про збереження транзиту зерна з Угорщиною, Словаччиною, Польщею, Румунією та Болгарією.