Рада підтримала оновлений законопроєкт про мобілізацію. Що він змінить?
Верховна Рада у першому читанні підтримала оновлений урядовий законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко.
За відповідний законопроєкт №10449 проголосувало 243 депутати.
Депутатка Ірина Геращенко зазначила, що урядовий законопроєкт у залі парламенту представляв міністр оборони Рустем Умеров.
«Головнокомандувача [ЗСУ Валерія] Залужного в залі не було, хоч ОП хотіли саме на нього перекласти презентацію проєкту», — додала вона.
Профільний комітет з питань нацбезпеки підтримав рішення про підтримку урядового законопроєкту за 10 хвилин до його розгляду в залі. Депутати від «Європейської Солідарності» та «Голосу» заявили, що не голосуватимуть за законопроєкт. Гончаренко заявив, що документ «став ще гірший, ніж був до цього».
Доповнено. Голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна («Слуга Народу») зазначила, що у документі є норми, які можуть породжувати вибірковість чи корупцію. Утім, вона голосуватиме за законопроєкт у першому читанні, щоб «розблокувати розгляд питання про демобілізацію» і до другого читання обіцяє наполягати на поправках у документ.
Основні пункти законопроєкту:
- Безперервна служба протягом 36 місяців є підставою для звільнення;
- Зміна призовного віку з 27 до 25 років;
- Люди з інвалідністю всіх груп — звільнені від військової служби;
- Добровольці по мобілізації мають відстрочку на 2 місяці для розв'язання особистих питань і підготовки до мобілізації;
- Щорічна основна відпустка може надаватися частинами (не менше 15 днів);
- Звільнені з полону бійці отримають додаткові 90 днів відпустки;
- Оновити дані в ТЦК можна буде онлайн;
- Після мобілізації — обов'язкова військова підготовка 2-3 місяці;
- Строкова служба скасовується, замість неї — базовий військовий вишкіл;
- Облік для всіх, право на відстрочку від призову для держслужбовців виключається (низка посадовців бронюється).
Напередодні розгляду в парламенті омбудсмен з питань прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що оновлений законопроєкт про мобілізацію знову містить низку суперечливих норм. Але після «термінової наради» з Рустемом Умєровим закликав парламент ухвалити законопроєкт.
Нагадаємо, Кабмін вніс законопроєкт №10449 до Верховної Ради 30 січня. Коментарі та зауваження до законопроєкту враховували спільно з Генштабом, урядом та народними депутатами, повідомило Міноборони. Цей законопроєкт має визначити прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних.