Лубінець після «термінової наради» з Умєровим змінив свою думку про законопроєкт про мобілізацію

Дмитро Лубінець
Дмитро ЛубінецьTelegram / Омбудсман Лубінець Дмитро

Омбудсмен з питань прав людини Дмитро Лубінець закликав парламент ухвалити новий законопроєкт про мобілізацію у першому читанні. Такий висновок він зробив після «термінової наради» з Рустемом Умєровим.

Про це Лубінець написав у своєму Telegram-каналі.

Уповноважений Верховної Ради з питань прав людини сказав, що ввечері 6 лютого відбулася термінова нарада з міністром оборони України Рустемом Умєровим. На якій, зокрема, обговорювали законопроєкт про мобілізацію.

«У результаті наради дійшов висновку, що зазначений законопроект необхідно ухвалити парламентом у першому читанні. З цим і звертаюсь до народних депутатів. До другого читання зауваження від Офісу омбудсмана можна врегулювати. Вкотре відмічаю швидке позитивне реагування з боку Міністра Оборони України», — написав Дмитро Лубінець.

Що передувало?

Сьогодні ж, 6 лютого, Дмитро Лубінець заявляв, що оновлений законопроєкт про мобілізацію знову містить низку суперечливих норм.

Так, омбудсмен наголошував на «нормативному казусі» у питанні порядку виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або виключені з нього.

За словами політика, формулювання «зняти» та «виключити» з військового обліку (яке вказується у військовому квитку) на практиці «стає проблемою», що потребує врегулювання.

Лубінець також зауважував, що в законопроєкті пропонують ввести обов’язок реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, а в разі невиконання передбачається юридична відповідальність.

Посадовець наголошував — таке положення не відповідає положенням Конституції.

«Такий обов’язок має бути виключений із законопроєкту. Доцільніше закріпити у ньому право, тобто можливість реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста», — зауважив уповноважений.

Новий закон про мобілізацію

Кабінет Міністрів 30 січня вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

Він визначає терміни служби на період воєнного стану, а також пропонує категорії, які отримають відстрочку чи звільнення від служби.

Серед пунктів законопроєкту:

  • якщо військовослужбовець безперервно провів на службі 36 місяців, це стане підставою для звільнення. Законопроєкт також передбачає зміну призовного віку з 27 до 25 років;
  • людині не потрібно буде йти до ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або ЦНАПі;
  • після мобілізації всі громадяни проходитимуть обовʼязковий військовий вишкіл 2-3 місяці. В уряді наголошують, що людину не можуть відправити після мобілізації відразу на фронт;
  • передбачається, що грошове забезпечення становитиме щонайменше 20 тисяч гривень на місяць без урахування додаткової винагороди, яка на період дії воєнного стану становить від 30 до 100 тисяч грн.