Рада попередньо підтримала переспрямування «військового ПДФО» у держбюджет. Що це означає?

Верховна Рада сьогодні, 20 вересня, на своєму засіданні підтримала за основу законопроєкт, який пропонує переспрямувати податок на доходи фізичних осіб із зарплат військових із місцевих бюджетів у державний бюджет.

Про це повідомив народний депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко.

«Це означає, що будуть правки, і потім друге читання. Але! Було голосування за те, щоб скоротити строки подачі правок до другого читання. І звісно, набрали необхідні 225 голосів», — зазначив він.

Законопроєкт №10037 зареєстрували в парламенті 12 вересня. Він передбачає вилучення з місцевих бюджетів ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями, поліціянтами та особами рядового і начальницького складу з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 року.

Ці кошти уряд пропонує спрямувати на такі цілі:

  • 50% — Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання;
  • 50% — Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу.

В уряді стверджували що вилучення ПДФО з місцевих бюджетів дозволить залучити 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного на додаткові закупівлі дронів та на збільшення виробництва власного озброєння.

Водночас у розпорядженні місцевої влади на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ залишаться понад 200 млрд грн, накопичених завдяки ПДФО.

Отже, за підрахунками уряду, ресурс бюджетів на місцях у 2024 році буде на 75 млрд грн більшим, ніж був у 2021 році до повномасштабного вторгнення.

Критика закону

Ця ідея не сподобалася представникам місцевого самоврядування. Одразу дві великі асоціації — міст і територіальних громад — виступили проти законопроєкту. З відповідною заявою вони звернулися до президента Володимира Зеленського, до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

В Асоціації міст України зазначали, що для бюджетів територіальних громад вилучення ПДФО — це втрата 20 млрд гривень у 2023 році та 65 млрд гривень у 2024 році.

Натомість, щоб «не допустити неналежного для воєнного часу використання коштів», в Асоціації міст запропонували визначити цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані із 70% військового ПДФО, — так званий бюджет безпеки й оборони.

Своєю чергою Всеукраїнська Асоціація ОТГ закликала уряд завершити бюджетний період в умовах чинного бюджетного законодавства.