Уряд запропонував вилучити військовий податок з місцевих бюджетів для виробництва зброї. Місцеві громади проти

Кабінет Міністрів подав до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонується вилучити з місцевих бюджетів військовий ПДФО — податок, який держава сплачує за військових, — і спрямувати його на закупівлю техніки й власне виробництво зброї. Місцеві громади проти, оскільки тоді втратять в 2024 році приблизно 65 мільярдів гривень.

Про це йдеться в заявах прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Всеукраїнської Асоціації ОТГ та Асоціації міст України.

Законопроєкт №10037 зареєстрували у парламенті 12 вересня. Він передбачає вилучення з місцевих бюджетів ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями, поліціянтами та особами рядового і начальницького складу з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 року.

Ці кошти уряд пропонує спрямувати на такі цілі:

  • 50% — Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання;
  • 50% — Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу.

Прем’єр-міністр заявив, що за час повномасштабного вторгнення доходи місцевих бюджетів від військового ПДФО збільшились у вісім разів.

«За 2023 рік прогнозована сума складе понад 96 млрд грн. Тоді як у 2021 році — близько 12 млрд грн. Зростання відбувається виключно тому, що держава збільшує видатки на сектор оборони та зарплати військових», — пояснив Шмигаль.

В уряді стверджують, що вилучення ПДФО з місцевих бюджетів дозволить залучити 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного на додаткові закупівлі дронів та на збільшення виробництва власного озброєння.

Водночас у розпорядженні місцевої влади на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ залишаться понад 200 млрд грн, накопичених завдяки ПДФО, наголосив Шмигаль.

Крім того, у Кабміні запевняють, що тим громадам, яким не вистачатиме коштів, держава надаватиме базову та залишить реверсну дотацію.

Отже, за підрахунками уряду, ресурс бюджетів на місцях у 2024 році буде на 75 млрд грн більше, ніж був у 2021 до повномасштабного вторгнення.

Ця ідея не сподобалася представникам місцевого самоврядування. Одразу дві великі асоціації — міст і територіальних громад — виступили проти законопроєкту.

З відповідною заявою вони звернулися до президента України Володимира Зеленського, до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

В Асоціації міст України зазначають, що для бюджетів територіальних громад вилучення ПДФО — це втрата 20 млрд гривень у 2023 році та 65 млрд гривень у 2024 році.

Натомість, щоб «не допустити неналежного для воєнного часу використання коштів», в Асоціації міст запропонували визначити цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані із 70% військового ПДФО, — так званий бюджет безпеки й оборони.

Своєю чергою Всеукраїнська Асоціація ОТГ закликала уряд завершити бюджетний період в умовах чинного бюджетного законодавства.

Водночас там заявили, що готові до «конструктивного діалогу щодо пошуків оптимальних шляхів розв’язання питання» у наступному бюджетному періоді. Наприклад, вони запропонували здійснити солідарний розподіл надходжень між державним бюджетом та всіма бюджетами територіальних громад.

Що передувало?

На засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад в Івано-Франківську 30 липня президент Володимир Зеленський закликав місцеву владу витрачати бюджетні кошти насамперед на потреби оборони.

Ця заява пролунала після появи резонансних повідомлень щодо закупівель в укриття Києва овочерізок, стільців, барабанів. Тоді було відкрито кілька кримінальних проваджень за фактами можливої розтрати коштів службовими особами.