Регулятор ЄС наполягає на безпечності вакцини AstraZeneca. Але просить попереджати про випадки утворення тромбів
Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) заявило, що вакцина проти коронавірусу AstraZeneca/Oxford безпечна та ефективна. Проте регулятор продовжить досліджувати зв'язок між препаратом та утворенням тромбів.
Про це передає AP із посиланням на заяву глави агентства Емер Кук.
Експерти EMA дійшли висновку, що вакцина AstraZeneca не пов'язана зі збільшенням ризику утворення тромбів і те, що користь від препарату досі перевищує ризики.
За словами Кук, агентство не може повністю виключати зв'язок між утворенням тромбів та вакциною. Експерти рекомендують підвищити обізнаність серед лікарів та пацієнтів про можливі ризики. Так, до опису препарату рекомендується додати про те, що у деяких людей утворилися тромби після вакцинації.
Також EMA опублікувало заяву про те, що вакцина може бути пов'язана з рідкісними випадками утворення тромбів, але загалом зв'язку між утворенням тромбів та AstraZeneca не виявили. Відсутні дані про проблеми з конкретними партіями вакцини або виробниками.
У Великій Британії та ЄС станом на 16 березня 20 мільйонів людей отримали щеплення препаратом AstraZeneca. EMA розглянула лише 7 випадків утворення тромбів у судинах та 18 випадків тромбозу синусів твердої мозкової оболонки
«Причинно-наслідковий зв’язок з вакциною не доведений, але, можливо, заслуговує подальшого аналізу», — йдеться у заяві.
Напередодні Всесвітня організація охорони здоров'я теж заявила, що переваги вакцини перевищують її ризики, і рекомендувала продовжити вакцинацію цим препаратом.
Що передувало?
Низка країн оголосила про тимчасове призупинення щеплення вакциною AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Проте це не означає, що ці держави вважають вакцину причиною виявлених ускладнень. Вони відмовилися від препарату лише тимчасово — до проведення додаткових перевірок безпеки.
Крім того, далеко не всі держави вирішили відмовитися від використання препарату. Для прикладу, як пише BBC, Австрія відмовилася лише від деяких партій вакцин, а от Бельгія, Польща та Чехія повідомили, що продовжать вакцинацію AstraZeneca.
У Всесвітній організації охорони здоров'я та Європейському агентстві лікарських засобів раніше вже повідомляли, що наразі не виявлено жодного зв'язку між щепленням препаратом проти коронавірусу від компанії AstraZeneca (зокрема і препаратом CoviShield) і проблемами зі здоров'ям, які виникли після вакцинації.
В Україні вакцинація відбувається препаратом CoviShield. Фактично, це та сама «оксфордська» вакцина AstraZeneca/Oxford, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India.
Першу дозу вакцини вже ввели 81 754 людям, одна людина також отримала другу дозу вакцини — це лікарка з Хмельницької області. Перше щеплення вона зробила 5 лютого на Мальдівах, де працювала за контрактом, а другу — вже в Україні 16 березня.