Резніков анонсував реформу харчування в ЗСУ: у планах розробити веганське, пісне, халяльне та кошерне меню
Міністр оборони Олексій Резніков після скандалу із закупівлею харчів для військових анонсував реформу харчування у Збройних силах України, аби впровадити «гнучку, але уніфіковану» систему меню.
Про це він написав у Facebook.
«На засіданні антикорупційного комітету я озвучив зобов’язання запровадити меню впродовж 4-5 місяців. Це завдання ми визначили як пріоритетне і будемо намагатися вирішити його швидше», — йдеться у повідомленні.
Для запуску реформи Резніков проситиме організувати спільне засідання двох комітетів, щоб сконцентрувати фахівців та «забезпечити необхідний імпульс». Так, потрібно створити робочу групу, яка опрацює питання від процедур впровадження до змісту меню.
За словами міністра, потрібно враховувати те, що існують особливі вимоги до харчування видів, родів та сил ЗСУ.
«Є ВМСУ, десантники, авіація зі своїми особливостями. Є відмінності між харчування у польових умовах на фронті та в пункті постійної дислокації. Весь цей масив необхідно опрацювати», — зазначив глава Міноборони.
Він додав, що у планах є розробка веганського, халяльного, кошерного та пісного меню християнської традиції.
Як каже Резніков, зараз у системі каталогу є вибір з 409 позицій, з яких формують раціон з енергетичною цінністю 3500 калорій на добу для українських бійців.
Також глава Міноборони пообіцяв спільно з комітетами знайти формат, який гарантуватиме безпеку постачальників харчів і збереже чутливу інформацію про ЗСУ, водночас зробить закупівлі прозорішими, а бюджетні кошти — більш доступними для громадського контролю.
Що передувало?
Видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.
Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази. Наприклад, нібито Міноборони законтрактувало яйця з ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазині Києва зараз становить приблизно 7 грн за штуку.
У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Резніков зазначив, що, наприклад, оприлюднена в медіа ціна 17 грн за одне яйце — це «технічна помилка, яку зробив постачальник».
Міністр також пояснив, що Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доставлення певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.
23 січня на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки після скандалу із закупівлею продуктів для військових заслухали керівництво Міністерства оборони та представників НАБУ, ДБР, СБУ. Голова Комітету Олександр Завітневич заявив, що оприлюднений у ЗМІ контракт про закупівлю продуктів для ЗСУ нібито містить некоректну інформацію.