Перевірки та нова система закупівель. Що відомо з виступу Резнікова на комітеті Ради?

Міністр оборони Олексій Резніков виступив на засіданні комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики щодо закупівель харчів для військових. Зібрали деталі про цей виступ, які розповіли парламентарі.
Як розповіла народна депутатка від партії «Європейська Солідарність» Вікторія Сюмар, Резніков визнав, що в переліку харчів з 400 позицій «є помилки». Саме тому заступник міністра оборони України В'ячеслав Шаповалов подав у відставку, каже чиновниця.
У Міноборони казали раніше, що Шаповалов попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення ЗСУ «внаслідок кампанії звинувачень, пов'язаних із закупівлею послуг харчування».
«Попри те, що озвучені звинувачення є необґрунтованими та безпідставними, заява В'ячеслава Шаповалова про звільнення є гідним вчинком у традиціях європейської та демократичної політики. Це демонстрація того, що інтереси оборони є вищими, ніж будь-які кабінети чи крісла», — наголосили в Міноборони.
За словами Сюмар, глава Міноборони також сказав, що закликав Службу безпеки України зайнятися справою не через журналістів, які опублікували матеріали про ймовірні зловживання відомства. «У контексті СБУ йдеться суто про працівників Міноборони, які були джерелами інформації», — передає депутатка слова Резнікова.
Міністерство також працює над іншою системою закупівель харчів, коли буде сформовано 52 види меню для військовослужбовців, а закупи здійснюватимуться під ці меню. Міністр зазначив, що цей проєкт очікується за 4-5 місяців.
Народний депутат від партії «Голос» Ярослав Юрчишин розповів, що в засіданні брали участь зокрема представники НАЗК, НАБУ та Рахункової палати. Він розкрив такі деталі з виступу міністра оборони:
- відповідальний за закупівлі Богдан Хмельницький був відсторонений від посади у грудні 2022 року і звільнений у січні 2023 року;
- наразі контракти на харчування військових на 2023 рік ще не діють, постачання здійснюється за параметрами 2022 року. Оскільки в контрактах було виявлено «велику кількість неточностей», вони проходять перевірку та експертизу;
- зараз сферу закупівель перевіряє і Державна аудиторська служба, Рахункова палата теж планує здійснити перевірки;
- наразі опрацьовується питання відкриття того обсягу інформації через «Прозорро», який не буде становити небезпеки для оборони, але гарантуватиме підзвітність.
Що передувало?
Видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.
Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази. Наприклад, нібито Міноборони законтрактувало яйця з ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазині Києва зараз становить приблизно 7 грн за штуку.
У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Резніков зазначив, що, наприклад, оприлюднена в медіа ціна 17 грн за одне яйце — це «технічна помилка, яку зробив постачальник».
Міністр також пояснив, що Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доставлення певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.
23 січня на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки після скандалу із закупівлею продуктів для військових заслухали керівництво Міністерства оборони та представників НАБУ, ДБР, СБУ. Голова Комітету Олександр Завітневич заявив, що оприлюднений у ЗМІ контракт про закупівлю продуктів для ЗСУ нібито містить некоректну інформацію.
- Поділитися: