Резніков обіцяє повернути громадський контроль над частиною закупівель Міноборони та публікувати контракти на сайті
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель. Також інформацію про контракти публікуватимуть на сайті.
Про це він написав у Facebook.
Так, повернуть громадський контроль над закупівлями речей, паливно-мастильних матеріалів і харчів. Але робитимуть це з урахуванням обмежень воєнного стану.
Резніков стверджує, що вже дав доручення проаналізувати ціни та процес їхнього формування, зменшити термін контракту з постачальниками, а також розробити нові підходи, які будуть включати механізми прозорості та підзвітності, переходу до меню зі збереженням продуктового різноманіття, публікацію цін тощо.
Також Міноборони вводить правило звірки всіх цін під час укладання контрактів з реєстром Мінекономіки та ринковими цінами. А на своєму сайті міністерство планує оприлюднювати номери і дати укладання частини контрактів, ціни за одиницю, а також посилання на публічні технічні умови закупівлі. Згодом, коли буде така можливість, це оприлюднюватимуть і на сайті Prozorro, стверджує Резніков.
Міністр додав, що напередодні вже ініціював зустріч із низкою організацій для обговорення необхідних кроків, які покращать закупівлі. Для цього підписав понад 20 запрошень до різних організацій, які спеціалізуються на антикорупційній діяльності, окремих представників ЗМІ, що здійснюють розслідування, та експертів з оборонних реформ.
Що передувало?
Видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.
Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази. Наприклад, Міноборони нібито законтрактувало яйця з ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазині Києва зараз становить приблизно 7 грн за штуку.
У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Резніков зазначив, що, наприклад, оприлюднена в медіа ціна 17 грн за одне яйце — це «технічна помилка, яку зробив постачальник».
Міністр також пояснив, що відомство не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доставлення певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.
23 січня на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки після скандалу із закупівлею заслухали керівництво Міністерства оборони та представників НАБУ, ДБР, СБУ. Голова Комітету Олександр Завітневич заявив, що оприлюднений у ЗМІ контракт про закупівлю продуктів для ЗСУ нібито містить некоректну інформацію.
А 30 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Ця система має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.