Російський суд продовжив термін затримання Навального на 30 діб — засідання відбулося у відділку поліції
У Росії суд продовжив на 30 діб термін затримання опозиціонера Олексія Навального. Його звинувачують у нібито ухиленні від явки у кримінально—виконавчу інспекцію як умовно засудженого за злочин.
Про це 18 січня повідомив адвокат Вадим Кобзєв.
Засідання суду відбулося у відділку поліції, де Навальний провів минулу ніч. Адвокатів до нього допустили за хвилину до засідання, а повістки їм не дали.
Як пише «Новая газета», взяти від варту Навального суд попросила Федеральна служба виконання покарань Росії — до розгляду питання про заміну йому покарання з умовного на реальне. Сам Навальний назвав те, що відбувалося у відділку поліції, свавіллям, і вважає це «найвищим ступенем беззаконня».
Напередодні у Федеральній службі виконання покарань заявили, що співробітниками відділу розшуку оперативного управління в Москві затримали засудженого до умовного покарання Олексія Навального, який із 29 грудня 2020 року «перебував у розшуку за багаторазові порушення випробувального терміну».
Оновлено 20:01: російська служба BBC вивчила рішення Хімкинського міськсуду і з'ясувала, що формально Навального не взяли під варту, а тільки продовжили йому термін затримання.
«Суддя Морозова розглянула подання начальника УВС по місту Химки Ігоря Янчука про взяття під варту Олексія Навального на термін до 30 діб. Термін його затримання вирішено "продовжити до 30 діб, тобто, до 15 лютого". Доводи захисту, що він "не ховався від органів Федеральна служба виконання покарань РосіїУФСІН і був незаконно затриманий", не знайшли об'єктивного підтвердження», — зазначено в рішенні суду.
Що це за справа «Ів Роше»?
Раніше Федеральна служба виконання покарань РФ оголосила Навального у розшук. На думку слідства, він порушував правила умовного засудження у справі «Ів Роше». У 2014 році Навального та його брата Олега судили за начебто розкрадання та легалізацію грошей французької фірми «Ів Роше Схід».
Тоді Олексія засудили до 3,6 року умовно, а його брата на такий же термін ув'язнили. Через цю судимість Олексія Навального не зареєстрували на президентські вибори в Росії у 2018 році.
Чому суд відбувався у відділку поліції?
Як передає російська служба BBC заяву Головного управління Міністерства внутрішніх справ РФ, виїзне засідання суду у справі Навального вирішили провести в Хімкинському відділенні поліції, оскільки «у нього не було результатів тесту на коронавірус».
Цим же правоохоронці пояснили й відсутність журналістів у залі суду: доступ сторонніх на засідання обмежений «з метою забезпечення санітарно-епідеміологічної безпеки».
Водночас видання вказує, що раніше в цьому суді озвучували зовсім іншу версію перенесення засідання: там стверджували, що його вирішили проводити у відділенні поліції, щоб там «змогли бути присутніми журналісти». Однак більшість представників ЗМІ поки продовжують чекати судового рішення на вулиці.
Так, за оцінками кореспондента «Новой газеты», біля будівлі суду зібралися приблизно 150 людей. Кореспондент «Медиазоны» оцінив кількість присутніх у 200 людей.
Повернення Навального
17 січня російський опозиціонер Олексій Навальний після лікування та реабілітації у Берліні повернувся до Москви. Літак приземлився в аеропорту «Шереметьєво», хоча планувалося, що він прибуде до аеропорту «Внуково» — за даними журналістів, літак не міг приземлитися, бо там зібралося забагато людей. Також там затримали деяких прихильників політика.
Навального затримали на паспортному контролі. За даними адвоката опозиціонера, Навального утримують у відділенні поліції міста Хімки. Адвоката до затриманого не пустили, сказавши, що Навальний уже спить.
Що сталося з Навальним?
Російському опозиціонеру стало зле вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він упав у кому. Німецьким лікарям вдалося вивезти Навального на лікування до клініки «Шаріте», а 7 вересня його вивели з медичної коми, у якій він був 18 днів.
Експерти з Німеччини, Франції та Швеції підтвердили, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок». Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) також виявила в організмі російського опозиціонера отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».
14 грудня журналісти-розслідувачі видань The Insider, CNN та Der Spiegel спільно з Bellingcat опублікували масштабне розслідування отруєння Навального. За допомогою білінгу телефонів виконавців отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, якого теж отруїли «Новічком», вони вийшли на вісьмох співробітників ФСБ, які стежили за російським опозиціонером і могли брати участь в операції з його отруєння. Це фактично підтвердив один із них, Костянтин Кудрявцев, у телефонній розмові з Навальним.
Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.