Росія, Білорусь, Вірменія та ще 2 країни вводять свій контингент в Казахстан через «загрозу суверенітету» — Пашинян

Держави—члени Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої входять Казахстан, Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан, вводять свій контингент в Казахстан.

Про це заявив голова Ради колективної безпеки ОДКБ та прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.

«У зв'язку зі зверненням президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєв та з огляду на загрозу національній безпеці та суверенітету Казахстану, викликаної, зокрема, зовнішнім втручанням, колектив Ради безпеки ОДКБ відповідно до статті 4 Договору про колективну безпеку ухвалив рішення направити Колективні миротворчі сили ОДКБ в Казахстан…», — йдеться в заяві.

Зазначається, що їх направляють на обмежений термін «з метою стабілізації та нормалізації ситуації в цій країні».

Зазначимо, перед цим президент Казахстану звернувся до держав-членів ОДКБ по допомогу у придушенні протестів. Він назвав протести «підривом цілісності держави».

«Терористичні банди нині в Алмати та інших містах. Захоплюють будівлі, інфраструктуру та, найголовніше, приміщення, де розміщується стрілецька зброя… Наразі йде бій під Алмати з повітряно-десантним підрозділом Міноборони Казахстану», — заявив Токаєв в етері на державному телеканалі.

5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації.

Чому почались протести?

Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області. Також люди вимагали відставки уряду, цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Однак протестувальників це не зупинило і 5 січня вони продовжили акції. Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.