Росія вивозить з анексованого Криму артефакти та привласнила понад 4 тисячі пам'яток — доповідь ЮНЕСКО
В окупованому Росією Криму об'єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та інші культурні пам'ятки зазнають варварського поводження і розграбування. Погіршується ситуація і з правами людини.
Про це йдеться в доповіді Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
У ній експерти надали інформацію про ситуацію в Криму за період із січня 2020 року до кінця липня 2021 року.
«За сім років окупації ситуація з правами людини в Криму значно погіршилася. Систематичні політичні переслідування, фізичний та психологічний тиск, знищення незалежних ЗМІ, дискримінація за релігійною ознакою, порушення прав власності та мовних прав змусили понад 45 тисяч кримських татар і українців залишити окупований півострів», — ідеться в доповіді.
У ЮНЕСКО зазначають, що російська окупація Криму змінила сприйняття історико-культурної спадщини України як державою, так і суспільством.
«Росія привласнила українські культурні цінності на півострові, зокрема 4 095 пам'яток національного та місцевого значення, які перебувають під охороною держави... Росія використовує таке привласнення для реалізації своєї комплексної довгострокової стратегії щодо зміцнення свого історичного, культурного та релігійного домінування над минулим, сьогоденням і майбутнім Криму», — йдеться в доповіді.
Наголошується, що РФ незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, які потім експонує в Росії зі «своїми власними кураторськими наративами», проводить несанкціоновані археологічні розкопки, стирає сліди культурної присутності кримських татар на півострові, а їхню релігію перетворює на зброю проти них самих.
Приклади порушень
Окупаційна влада, зокрема з порушенням міжнародного права, у 2021 році почала незаконні «археологічні розкопки» в Херсонесі. Це може поставити під загрозу його статус об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
А для будівництва траси «Таврида», яка веде до нещодавно збудованого Керченського мосту, були знищені мусульманські поховання, йдеться в доповіді.
У місті Бахчисараї незаконно створені органи захопили 32 об'єкти нерухомості національної пам'ятки «Ханський палац», які входять до складу Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника України.
Також у ЮНЕСКО вказують, що окупаційна влада відмовляє українцям і кримським татарам у праві на здобуття освіти рідною мовою.
Боротьба за культуру
Після окупації Криму Росія взяла всі об’єкти культурного й історичного значення цієї території під свою юрисдикцію. Україна наполягає на тому, що ці об'єкти є власністю українського народу, і просить узяти їх під захист ЮНЕСКО.
У 2020 році в Мінкульті України заявляли, що Російська Федерація хоче внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО кримські культурні об'єкти, які належать Україні, і так закріпити за ними право власності.
Україна внесла у список ЮНЕСКО лише один об'єкт із Криму до його окупації — Херсонес Таврійський. Ще кілька — як-от Бахчисарайський палац і Генуезькі фортеці — вона планувала подати.