«Роскомнадзор» погрожує мільйонними штрафами журналістам «Радіо Свобода». Конгресмени США просять Байдена втрутитись
У США п'ятеро американських конгресменів звернулися до президента США Джо Байдена з проханням підтримати журналістів видання «Радіо Свобода» в Росії. За законодавством про «іноземних агентів» «Роскомнадзор» складає понад сотню адміністративних протоколів журналістам, на десятки тисяч рублів штрафів кожен.
Відповідний лист Джо Байдену уклали члени Палати представників Конгресу США Марсі Картур, Вільям Кіттінг, Адам Кінзінджер, Ґрегорі Мікс та Майкл Маккол.
Зокрема, ідеться про законодавство Росії про так званих «іноземних агентів».
Федеральна служба РФ з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій («Роскомнадзор») видала указ, за яким усі видання, які відомство вважає іноземними агентами, мають маркувати свої матеріали відповідним приписом: «Дане повідомлення (матеріал) створене та (або) поширене іноземним засобом масової інформації, який виконує функції іноземного агента, і (або) російською юридичною особою, яка виконує функції іноземного агента».
До переліку іноземних агентів (за версією «Роскомнадзору») видання «Радіо Свобода» та його регіональні проєкти потрапили ще у 2017 році. За порушення маркування журналістам готують 130 адміністративних протоколів.
Суд, зі свого боку, за кожне порушення може накласти штрафи до 500 тисяч рублів для юридичних осіб і до 50 тисяч для посадових осіб. Так, виданню загрожують десятки мільйонів рублів штрафів.
Американські конгресмени просять адміністрацію Байдена «негайно сконтактувати з російським урядом, щоб чітко пояснити, що ці обмеження щодо "Радіо Свобода", її філій та персоналу є неприйнятними, і, зокрема, порушення кримінальної відповідальності щодо співробітників матиме серйозні наслідки».
Свобода слова в Росії
«Роскомнадзор» у Росії виконує функцію «фільтрувальника» свободи слова, час від часу блокуючи ресурси чи інформацію, які, як вважає, загрожують національній безпеці країни. Так, відомство видалило розслідування про мільярдера Олега Дерипаску та керівника апарату уряду Сергія Приходька й зобов'язало низку ЗМІ, зокрема сайт російського опозиціонера Олексія Навального, видалити інформацію про нього.
Окрім цього, за поданням «Роскомнадзору» у 2018 році в Росії суд постановив заблокувати месенджер Telegram на території країни. Причиною стала відмова надати представникам ФСБ ключі шифрування, які дозволили б їм читати листування користувачів. Проте після двох років боротьби в червні Telegram у Росії розблокували.