Румунія перекидає свою ППО ближче до України на тлі російських атак — Reuters

Румунія переміщує протиповітряну оборону ближче до своїх населених пунктів біля Дунаю, що на кордоні з Україною, де відбуваються російські атаки. Також у цьому районі румунська сторона збільшує кількість військових спостережних постів і патрулів.

Про це агенції Reuters повідомили два високопоставлені джерела в оборонному секторі Румунії.

Ці заходи є ознакою дедалі більшого занепокоєння Румунії та НАТО, що війна росії проти України може перекинутися на їхню територію, пише агенція.

Румунська армія побудувала два укриття в невеликому селі Плауру, розташованому лише за кілька сотень метрів від українського Ізмаїла. Жителі цього району в Румунії отримують сповіщення на мобільні телефони, коли стає відомо про наближення російських безпілотників.

Однак Тудор Чернега, мер комуни Чаталкіой, до якої входить село Плауру, заявив, що поганий мобільний зв’язок обмежує ефективність таких попереджень.

Румунія з 13 вересня розширила обмеження польотів у повітряному просторі, що межує з Україною. Заборони діятимуть на глибині 20-30 км від кордону й на висоті до 4000 метрів. Жодним пілотованим або безпілотним літальним апаратам не дозволяється літати в цій зоні, за винятком державних літаків.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив 27 вересня, що немає доказів того, що російські удари поблизу українсько-румунського кордону були навмисним нападом на Румунію, але назвав їх «безрозсудними» й «дестабілізаційними».

Що передувало? 

У румунському повіті Тулча знайшли нові уламки, ймовірно, російського безпілотника, розкидані на площі в кілька десятків метрів. Їх виявили після чергової атаки росії на порти в Одеській області в ніч проти 13 вересня.

Міноборони Румунії зазначило, що вночі в режимі реального часу відстежувало повітряну ситуацію. Після виявлення груп безпілотників, які прямували до українських портів, у Румунії з 00:45 діяло попередження про потенційні ризики в районах повітів Тулча та Галац. Стан повітряної попередньої тривоги в цих районах скасували о 05:00.

Зранку 13 вересня прем’єр-міністр Румунії Йон-Марчел Чолаку закликав населення заспокоїтись і додав, що країна не зазнає нападу, а ситуація перебуває під контролем. У НАТО також не вважають, що росія мала намір навмисно атакувати Румунію.