Румунія посилює контроль за транзитом українського зерна, Болгарія запроваджує заборону на імпорт

Румунія запроваджує додатковий моніторинг транзиту сільськогосподарської продукції з України. Водночас Болгарія тимчасово забороняє імпорт українського зерна та харчових продуктів, проте не їхній транзит.

Про це повідомляється на сайтах Міністерства сільського господарства Румунії та Міністерства економіки України.

Так, міністр сільського господарства та сільського розвитку Румунії Петре Деа передав своєму українському колезі Миколі Сольському, що його країна запровадить додаткові заходи безпеки — пломбування та моніторинг — для транспортних засобів з України, які прямують через територію Румунії до третіх країн.

Крім того, Деа заявив, що Румунія безпосередньо на митниці проводитиме контроль якості та відповідності до європейського законодавства всіх агропродовольчих товарів з України. Раніше це робилося в пункті призначення.

Також він попросив Сольського обмежити експорт зернових та олійних культур до Румунії.

За словами Деа, це все робиться для того, щоб захистити румунських фермерів, які страждають через потік українського зерна.

Водночас Болгарія з 19 квітня тимчасово заборонила імпорт зерна і харчових продуктів з України. Виняток становить транзит української агропродукції.

Міністр економіки та промисловості Болгарії Нікола Стоянов пояснив, що через імпорт українського зерна і продовольства місцевим сільгоспвиробникам важко реалізувати власну продукцію, тому вони зазнають збитків.

За його словами, Болгарія очікує на рішення, за яким українська продукція не перевантажуватиме місцевий ринок, а буде гарантовано експортуватися до інших країн.

Українська сторона заявила, що продовжить діалог.

Що передувало?

Низка країн заявили про дестабілізації внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще перед тим заборонило перероблення та введення до кормового й харчового ланцюга українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала лист п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія додатково виділить 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.