Румунський порт Констанца може прийняти більше українського зерна. Переконують: потужності для цього є

Румунський порт Констанца, який є головним альтернативним маршрутом для вивезення українського зерна після того, як росія зірвала «зернову угоду», готовий отримувати додаткові вантажі до середини серпня.

Про це заявив президент бізнес-асоціації порту Констанца Віорел Панайт у коментарі Reuters.

Він зазначив, що потужності для отримання українського зерна будуть доступні до середини серпня, оскільки в Румунії фермери відстають з термінами збору зерна, а деякі з них ще й не хочуть продавати свій урожай через низькі ціни на ринку.

«Жнива в Румунії починаються трохи пізніше, ніж в Україні, що породжує павзу між двома посівами. І деякі румунські фермери все ще тримають свій урожай, тому продажі зараз стагнують», — сказав Панайт, додавши, що це створює наявність логістичного потенціалу, від якого Україна може отримати вигоду.

Він також сказав, що оператори зернових терміналів збільшили інвестиції в обладнання та управління, щоб підвищити свою робочу потужність порівняно з початком повномасштабної війни в Україні. На піку свого розвитку Констанца переробляла 25 мільйонів тонн зерна на рік, і, за словами Панайта, цей показник буде перевищений у 2023 році.

«Є прискорений курс. І держава, і портова адміністрація, і портові оператори націлені на збільшення операційних і транзитних швидкостей, збільшення обсягів [приймання] зерна», — сказав президент бізнес-асоціації порту.

Панайт зокрема розповів, що деякі портові оператори використовують цифрову систему, яка скоротила час, необхідний для обробки митних заяв, з 48 годин до 30 хвилин.

І додав, що Україна збільшила пропускну спроможність у своїх дунайських портах Рені та Ізмаїл, а також тривають перемовини щодо нової системи залізничного перевантаження на українсько-румунському кордоні Вадул-Сірет — Дорнешті.

Більше про порт

Констанца в основному займається експортом зернових із Румунії та її сусідів, які не мають виходу до моря, включно з Угорщиною та Сербією.

Ще до того, як 17 липня росія відмовилася від «зернової угоди», Констанца стала найбільшим альтернативним судноплавним маршрутом з України. З початку повномасштабної війни на неї припала приблизно третина українського експорту зерна.

Загалом за перші шість місяців 2023 року компанія перевантажила понад 15 мільйонів метричних тонн зерна, що на 24,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомили Reuters в адміністрації порту Констанца.

З цієї кількості 7,5 мільйона тонн із загального обсягу становили українські зерна. Для порівняння, за весь 2022 рік румунські портові оператори перевантажили 8,6 мільйона тонн.

Що передувало? 

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення й блокування чорноморських портів.

Вихід росії з «зернової угоди», про що вона заявила 17 липня, може призвести до збільшення потоків зерна через ці п’ять країн Центральної Європи.

Однак ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.

Згодом ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.

Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Однак ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.

Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх продовжили до 15 вересня. А втім, обмеження дещо скоротили і ЄС пообіцяв поступово скасувати заборону.

Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України буде пом’якшено. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.