Шабунін каже, що голова Верховного Суду проти реформи ВРП, бо хоче 150 тисяч грн виплат щомісяця. Вона відповіла
Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін заявив, що голова Верховного Суду Валентина Данішевська зацікавлена в гальмуванні реформи Вищої ради правосуддя задля отримання більших щомісячних виплат після відставки. Сама Данішевська це заперечує.
Про це вона сказала в програмі «Мокрик по Живому» в етері hromadske.
8 жовтня Пленум Верховного Суду відправив до Конституційного Суду закон про реформу ВРП, який Володимир Зеленський підписав 3 серпня. ВС попросив оцінити конституційність окремих положень закону, які стосуються припинення повноважень членів ВРП і превалювання голосів міжнародних експертів під час формування складу Ради.
На думку Шабуніна, Верховний Суд таким чином гальмує реформу Вищої ради правосуддя, яку позитивно оцінила зокрема Венеційська комісія. А в голови ВС Валентини Данішевської нібито є особистий інтерес: вона збирається піти у відставку в березні 2022 року і претендує на 150 тисяч гривень щомісяця як довічне утримання.
Згідно із законом, суддя може отримувати таку виплату, якщо має стаж роботи мінімум 20 років. За підрахунком глави ЦПК, Данішевська має лише 14 років стажу. «Тож лише ця зашкварена ВРП (якій начхати на закон), подарує Данішевський 150 тис. грн на місяць (+ 850 тис. грн разово) як вдячність за… рішення Пленуму ВС», — заявив він.
На це голова ВС каже, що насправді має 20 років стажу. «Не знаю, як [Шабунін] рахує. Може, закон не вміє читати. До суддівського стажу, крім власне роботи на посаді судді, зараховуються й інші роботи. Там складний обрахунок. Думаю, Шабунін не вдавався у ці деталі. Тому взявся шукати якісь скелети [в шафі]», — сказала вона в етері hromadske.
Данішевська пояснює: згідно із законом, лише Вища рада правосуддя може своїм рішенням відправити суддю у відставку і лише вона «представляє судову владу в бюджетному процесі». Але це можливо тільки до досягнення ним або нею 65 років.
«Усе йде природнім шляхом. [У листопаді 2021 року] спливають повноваження голови Верховного Суду. Я з радістю допрацюю до березня [2022 року] суддею, якщо не буде ніяких ризиків. Але ті люди, які наближаються до граничного віку, мусять завчасно йти у відставку, бо ризикують її не отримати», — говорить голова ВС.
Вона додає, що, окрім неї, у відставку хочуть піти близько 30 суддів. «ВРП не ухвалює рішення про гроші, ВРП ухвалює рішення про відставку», — каже Данішевська, відкидаючи будь-яку нібито зацікавленість у гальмуванні реформи органу.
Чому Вища рада правосуддя така важлива?
ВРП відповідає за формування суддівського корпусу і дотримання професійної етики у діяльності суддів і прокурорів. Зокрема, Рада призначає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка безпосередньо займається добором нових та переатестацією чинних суддів та вносить до ВРП відповідні рекомендації.
У липні 2021 року Верховна Рада ухвалила, а Зеленський у серпні підписав закон про реформу Вищої ради правосуддя. Документ передбачає створення Етичної ради, яка перевірятиме членів ВРП на доброчесність. Вона складатиметься з 6 членів: трьох призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці, а трьох обиратимуть визначені міжнародні організації.
Створення Етичної ради для перезавантаження ВРП було вимогою партнерів України, підтриманою Венеційською комісією. Але Рада суддів України у вересні не змогла обрати своїх членів Етичної ради: забракло голосів. Тому процес запустили знову. Венеційка закликала Київ якнайшвидше сформувати Етичну раду і перезавантажити ВРП.