«Ще далі відсуватимемо загрозу від своїх кордонів»: головне з виступу путіна
Сьогодні, 21 лютого, президент росії володимир путін виступив із посланням до Федеральних зборів — уперше з 2021 року. Там він багато говорив на тему війни в Україні, апелюючи фейками та російською пропагандою.
Трансляцію виступу путіна веде телеканал «Дождь». Передаємо головне:
- Трохи пізніше після початку виступу путін заявив: «Це вони (НАТО — ред.) розв'язали війну, а ми використовуємо силу, щоб її зупинити».
- А ще путін наголосив, що російська сторона нібито робила все можливе, щоб «розв'язати проблеми Донбасу» мирними засобами.
- І, до речі, путін заявив, що «росія не воює з українським народом».
Насправді ж саме росія у 2014 році окупувала частину українських територій, а 24 лютого 2022 року вторглася повномасштабно, власними військами й технікою.
Заява про те, що росія «не воює з українським народом», звучить цинічно з огляду на щоденні новини про кількість загиблих серед мирних мешканців. Управління Верховного комісара ООН з прав людини у грудні 2022 року називало цифру в 17 831 жертву — таку кількість нарахували серед цивільного населення в Україні з початку повномасштабної війни.
- Також путін заявив, що росія «відкрита до конструктивного діалогу із західними країнами» і протягом багатьох років нібито «пропонувала працювати над спільною системою безпеки». Західні лідери начебто не відповіли на цю пропозицію і «тягнули час». За спиною росії готувався зовсім інший сценарій, аніж той, що обговорювався під час переговорів, додав путін.
- «Чим більш далекобійні системи надходитимуть в Україну, тим далі ми відсуватимемо загрозу від наших кордонів», — стверджує путін.
Зазначимо, що під «відсуванням загрози від кордону», очевидно, мається на увазі окупація української території у ширших межах.
- путін пропонує створити спеціальний фонд, завданням якого буде надання допомоги сім'ям загиблих військових. За кожною родиною загиблого, за кожним ветераном «має бути закріплений персональний координатор».
- путін запропонував встановлювати всім учасникам війни 14-денну відпустку не рідше ніж один раз на пів року.
- «Захід розгорнув проти нас економічний фронт, але ніде нічого не досяг і не досягне. Економічні санкції — це лише засіб, а мета Заходу — змусити страждати, тим самим дестабілізувати наше суспільство. Але їхній розрахунок не виправдався», — заявив путін. А згодом ще зазначив, що економічний спад у 2022-му році був зафіксований лише у другому кварталі, вже у третьому нібито почалося зростання.
Хай там що казав путін, та є факти, які вказують на вагомий вплив західних санкцій на економіку росії. Зокрема через них постачання сирої нафти з росії у грудні впали до найнижчого рівня за весь 2022 рік.
Як писав The Guardian, найбагатші російські олігархи втратили торік майже 95 млрд доларів на тлі суворих санкцій, запроваджених західними країнами через війну в Україні.
- путін заявив, що починаючи з 2023 року російські компанії можуть зменшити витрати з податку на прибуток, якщо купуватимуть вітчизняні IT-продукти.
- Президент рф каже, що рівень оснащення ядерних сил стримування росії новітніми системами нібито становить понад 91,3%.
- путін стверджує, що мешканці тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей «самі визначили своє майбутнє на референдумі щодо возз'єднання з росією».
Псевдореферендуми відбувалися під тиском окупаційної влади на громадян, жодна цивілізована країна не визнала їхні результати. Зокрема, було відомо, що у Маріуполі росіяни погрожують позбавити людей роботи й зарплати через неявку на «референдум».
А в окупованому тоді ще Херсоні, коли мешканці вийшли на мирний мітинг проти проведення псевдореферендуму, росіяни застосували проти них сльозогінний газ і закидали громадян світло-шумовими гранатами.
- путін заявив, що президентські вибори 2024 року в росії відбудуться «у суворій відповідності до закону», і «всі демократичні процедури будуть безумовно дотримані». Він також додав, що всі політичні сили росії «наразі консолідовані на головному — прагненні до добробуту й безпеки рідної країни».
Востаннє президента рф обирали 18 березня 2018 року, в день анексії Криму чотири роки тому. На виборчих дільницях тоді зафіксували масові порушення процедури голосування. Зокрема, з відеокамер було видно масове вкидання бюлетенів. На Далекому Сході в урнах для голосування лежали бюлетені ще до відкриття дільниць.
- «Багато російських бізнесменів після розпаду СРСР обрали найпростіший шлях збагачення, орієнтуючись на Захід, але тепер вони зіткнулися з тим, що там почали заарештовувати їхні активи», — заявив путін.
- Він також сказав, що росія має бути готова до випробувань ядерної зброї, якщо США проведуть такі випробування першими.
- путін заявив, що росія припиняє участь у Договорі про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1).
Договір про стратегічні наступальні озброєння вперше підписали влітку 1991 року — перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов та президент США Джордж Буш. Уже між росією та Сполученими Штатами підписали договір СНО-2 у січні 1993-го, але він так і не набув чинності. Зрештою угоду СНО-3 підписали у 2010-му тодішні президенти США та росії Барак Обама й дмитро мєдвєдєв.
Договір мав діяти до 4 лютого 2021 року, однак 3 лютого 2021-го Вашингтон і москва продовжили дію договору ще на 5 років — до 4 лютого 2026 року. По суті, саме ця угода, разом із чинним на той час Договором про ліквідацію ракет середньої й малої дальності (РСМД), ухваленим ще у 1987 році, стримувала США та росію від повернення до перегонів озброєнь.
- Соціально-політичні сили в росії, попри наявні розбіжності щодо низки напрямків, нібито мають єдину думку в питаннях безпеки та суверенітету країни, наголосив путін.