«Схеми» нарахували 12 родичів депутатів, які працюють помічниками в їхніх колег за гроші. У цьому є корупційний ризик
Щонайменше 12 родичів народних депутатів працюють помічниками інших народних депутатів і отримують за це гроші. Формально законодавство такі призначення не забороняє, але вони можуть свідчити про конфлікт інтересів і сумнівні критерії відбору помічників.
Про це йдеться в розслідуванні проєкту «Схеми».
Дружина депутата «Слуги Народу» Олександра Мережка Вікторія Улиганець працює помічницею в іншого «слуги» Ігоря Марчука. Улиганець зазвичай отримує майже 42 тисячі гривень зарплати, але в липні та серпні 2021 року їй виписали премії в розмірі 50 тисяч гривень. Мережко сказав «Схемам», що сам радив Марчуку взяти дружину помічницею.
Дружина депутата групи «За Майбутнє» Дмитра Лубінця Яніна працює помічницею в «слуги» Арсенія Пушкаренка. Лубінець стверджує, що не знав про роботу дружини у Верховній Раді, але Пушкаренко каже, що її йому особисто рекомендував колега. Схожа ситуація склалася і з дружиною депутата «Батьківщини» Сергія Соболєва.
Дружина депутата «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Чорного Ольга Арканова-Чорна працює помічницею в колеги чоловіка по фракції Олександра Колтуновича. Віктор Чорний у розмові зі «Схемами» наполягав, що його дружина і Колтунович близько знайомі, але депутат стверджує, що не знає своїх помічників і вони йому не потрібні. При цьому Арканова-Чорна отримує близько 52,5 тисяч гривень зарплати.
Крім того, падчерка Чорного Лілія — депутатка Обухівської міської ради — працює помічницею в депутата ОПЗЖ Федора Христенка й отримує 6,5 тисячі гривень зарплати. Христенко каже, що робота родички його однопартійця — це «збіг і нічого більше».
Донька «слуги» Андрія Костіна Анастасія працює помічницею в колеги батька Андрія Задорожного. А син Задорожного Іван — помічником Костіна. Обоє отримали роботу майже одночасно — у вересні 2019-го — і отримують по 26 тисяч гривень на місяць.
Костін відмовився спілкуватися зі «Схемами», але під час конкурсу на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури казав, що шукав у помічники передусім людину, «яка мешкає в Києві» і якій він «зможе довіряти». Крім того, Івана Задорожного він назвав «сином фахового юриста з дуже відомої юридичної фірми».
Задорожний своєю чергою сказав, що в обранні помічника також керувався тим, що довго знає Костіна. Але заперечив, що йшлося про домовленість із взаємним працевлаштуванням.
Син депутата від «Європейської Солідарності» Михайла Бондара Роман став помічником колеги батька по фракції Максима Саврасова. Останній підтвердив «Схемам», що обрав свого помічника «через знайомство», але «кумівством» це не вважає.
А невістка члена ОПЗЖ Василя Німченка Марина працює його помічницею з 16 тисячами гривень зарплати. Сам депутат не вбачає конфлікту інтересів у такому призначенні. Національне агентство з питань запобігання корупції на початку 2021 року склало протокол щодо Німченка через конфлікт інтересів і направило до суду, але 22 вересня справу закрили у зв’язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Як пояснює «Схемам» голова Центру політичних студій «Доктрина» та політконсультант Ярослав Божко, будь-яке призначення родича представника влади до державних структур завжди є корупційним ризиком. Але, зазначає експерт, гроші на оплату праці помічників народних депутатів не потребують звітування.
За підрахунками журналістів, родичі депутатів на посадах помічників лише з початку 2021 року разом отримали майже два мільйони гривень зарплати, а за два останні роки — понад 4,5 мільйона.
У вересні 2020 року «Схеми» виявили, що низка народних депутатів від «Слуги Народу» призначила своїми помічниками дружин, братів та інших родичів. Після того Верховна Рада ухвалила закон, яким заборонила цю практику. Але з жовтня 2020 року він перебуває в статусі розгляду правок і ніяк не набуде чинності.