Шмигаль назвав «недружнім і популістським кроком» намір Польщі й надалі блокувати експорт українського зерна
Прем'єр—міністр України Денис Шмигаль розкритикував заяву свого польського колеги Матеуша Моравецького щодо продовження блокування експорту українського зерна.
Про це він написав на своїй Twitter-сторінці.
Шмигаль зазначив, що в той час, коли росія зірвала «зернову угоду», атакує інфраструктуру чорноморських портів та «вкотре провокує світову продовольчу кризу», Польща має намір і далі блокувати експорт українського зерна в ЄС.
«Це недружній і популістський крок, який сильно вдарить по світовій продовольчій безпеці й економіці України», — вважає прем’єр.
Він закликав партнерів України та Європейську комісію забезпечити безперешкодний експорт українського продовольства в Європейський Союз.
«Це солідарність не лише з Україною, але й зі світом, який потребує нашого зерна», — переконаний очільник уряду.
19 червня стало відомо, що Угорщина, Болгарія, Польща, Румунія та Словаччина проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції принаймні до кінця цього року.
Так, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Польща вимагає від ЄС розробити відповідні механізми та правила, які «запобігатимуть дестабілізації ринків та імпорту сільськогосподарської продукції», або ж Польща зробить це одноосібно чи з іншими державами.
Що передувало?
Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення й блокування чорноморських портів.
Вихід росії з «зернової угоди», про що вона заявила 17 липня, може призвести до збільшення потоків зерна через ці п’ять країн Центральної Європи.
Однак ще в квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Згодом Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.
Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Однак ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх продовжили до 15 вересня. А втім, обмеження дещо скоротили і ЄС пообіцяв поступово скасувати заборону.
Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України буде пом’якшено. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.