Шмигаль після переговорів у Польщі: Маємо прогрес щодо зняття блокади

Прем'єр—міністр України Денис Шмигаль заявив, що у перемовинах української та польської сторін є прогрес щодо зняття блокади на кордоні.

Про це він сказав на брифінгу за підсумками українсько-польських міжурядових консультацій на рівні прем'єрів у Варшаві.

«Сьогодні можу сказати, що ми точно маємо прогрес щодо зняття блокади, але головне — щодо розв'язання всіх критичних питань, які призводять до таких блокад. Наш план виконується. Не так швидко, як би хотілося. Але маємо позитивну динаміку. Важливо її зберегти і рухатися далі», — сказав Шмигаль.

Прем'єр розповів, що під час зустрічі обговорювали питання:

  • зброї для України: зокрема, створення спільних оборонних підприємств на території України й Польщі;
  • питання кордонів: Україна надалі потребує «Шляхів солідарності»;
  • лібералізації торгівлі: це те, що стосується можливості українських виробників продовжувати постачання своєї продукції в ЄС без мит та тарифів;
  • розвитку інфраструктури та відновлення: Україна надала свої пропозиції щодо, зокрема, будівництва автостради «Краківець — Львів — Броди — Рівне»;
  • енергетики: Польща допомагає стабілізувати енергосистему шляхом імпорту в Україну електроенергії;
  • євроінтеграції України: Польща буде працювати з Україною, щоб перша міжурядова конференція ЄС та України щодо переговорів про наш вступ до Євросоюзу відбулася вже в першій половині 2024 року.

Що передувало?

21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував зустрітися на кордоні польському президенту Анджею Дуді та прем'єр-міністру Дональду Туску на тлі блокади українських вантажівок. Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від «логістики до аграрного сектору» — і, зокрема, міністр оборони.

Зустріч урядів Польщі та України запланували на 28 березня у Варшаві. До того польська влада вирішила включити до переліку критичної інфраструктури прикордонні переходи з Україною, визначені ділянки доріг і залізничних колій. Це мало допомогти розблокувати рух транспорту.

У МЗС Польщі анонсували, що на зустрічі урядів України та Польщі обговорюватимуть питання економіки та військової підтримки. Також хочуть обговорити «історичні розбіжності».

Врешті за підсумками зустрічі у Варшаві сторони підписали спільну заяву, де підтвердили, що заходи з лібералізації торгівлі повинні мати позитивний вплив на економіку Польщі, ЄС та України, не дестабілізувати ринки країн. А спільно розроблені механізми повинні контролювати стабільність торгівлі, враховуючи зміну безпекової ситуації в Україні.

Прем'єр Польщі Дональд Туск заявив, що сторони шукають рішення, «які не будуть дошкульним, ані для українських, ані для польських виробників». Міністри, відповідальні за сільське господарство та торгівлю обох сторін продовжуватимуть переговори.