Що відомо про росіянина Юсупа Абуєва — ймовірного організатора замаху на депутата В’ячеслава Соболєва

17 грудня слідство визначило підозрюваного в організації замаху на депутата Київської обласної ради В’ячеслава Соболєва. Тоді, 1 грудня, у центрі столиці стріляли в автомобіль Range Rover, в якому перебував депутат із жінкою та двома дітьми. Трирічний син чоловіка загинув. 

За даними джерел hromadske у прокуратурі, слідство підозрює в організації злочину росіянина Юсупа Абуєва. Що про нього відомо — в нашому матеріалі. 

25-річний Абуєв Юсуп Умарович — уродженець Красногорська Московської області РФ. В Україні проживав не менше 5 років. Виїхав з України за майже два тижні до замаху на Соболєва — у листопаді. Наразі він у розшуку.

Батьківський слід

Батьком Юсупа, як нам підтвердили в правоохоронних органах, є 58-річний Умар Абуєв.

У 2004 році Умар Абуєв балотувався в президенти Чеченської республіки, входив до складу Чеченського регіонального відділення «Демократичної партії Росії». У 2005 році входив до комісії при президентові РФ по відновленню добування та переробки нафтогазової продукції.

За даними російських слідчих, тоді він нібито викрав облігації внутрішнього валютного займу на мільйон доларів. У 2006 році його оголосили у розшук, згодом арештували в Мінводах та етапували у Грозний. Але йому вдалося втекти.

У червні 2011 року Умара Абуєва на вимогу Росії затримали в українському аеропорту «Бориспіль» та утримували в СІЗО. Росія просила видати його, але він наполягав на статусі біженця. У 2012 році Окружний адміністративний суд зобов’язав Міграційну службу надати Абуєву цей статус.

Українські ЗМІ писали, що у 2012 році Умара Абуєва побили в слідчому ізоляторі. Тоді цю історію під контроль взяла омбудсменка Валерія Лутковська.

Відповідно до реєстру юридичних осіб, чоловік на ім’я Абуєв Умар Хасанович з 2018 року володіє часткою мисливського бізнесу в Київській області.

Суди в Україні

Сам підозрюваний в організації замаху на депутата Київоблради Юсуп Абуєв кілька разів був фігурантом судових справ в Україні — переважно через дорожньо-транспортні пригоди.

Відповідно до реєстру судових рішень, восени 2014 року Юсуп порушив правила дорожнього руху та відмовився від проходження перевірки на алкоголь. В суді він визнав провину. Його позбавили права керування автівкою на 1 рік.

Через два роки Юсуп знову порушив правила дорожнього руху: його автомобіль зіткнувся з іншим. Тоді на чоловіка наклали штраф — двадцять неоподаткованих мінімумів.

В листопаді 2019 року Абуєва оголосили в розшук в іншій справі. Йому інкримінують статті 189 (вимагання), 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) та 255 (створення злочинної організації) Кримінального кодексу України.

Бізнес

У 2016 році Юсуп Абуєв зареєстрував енергетичну компанію ТОВ «Стіл Енерджі», отримавши 50% акцій від неї. Співвласник компанії Сергій Тимченко, з яким нам вдалося поспілкуватися, розповів, що двічі бачився з Юсупом у рік реєстрації. Його представили спільні знайомі, як людину, яка хотіла б мати частку з бізнесу. Чоловік пригадує, що у Юсупа тоді були російський та український паспорти. Після цього вони активно не контактували.

Влітку 2019-го Тимченко хотів продати фірму і намагався відшукати Юсупа: «Його телефонний номер тоді не обслуговувався. Ми поїхали за адресою, яка вказана була, але там сусіди сказали, що вже роки три там ніхто не мешкав».

Що Абуєв робив на сході України

Чим паралельно займався Юсуп, наразі невідомо, однак його часто бачили на сході України. Андрій Гергерт на позивний «Червень» — ветеран, комбат Української добровольчої армії (УДА), до якої свого часу входили підозрювані у виконанні замаху — Андрій Лаврега та Євгеній Семенов, зазначив, що не знає Юсупа особисто, але бачив його фото з фронту:

«Я особисто з ним не знайомий, але бачив його фото в АТО. Це у той час, коли «Ведмеді» [рота УДА — ред.] вже відокремились від мене, я бачив, що він (Юсуп — ред.) приїздив до них, але просто пофотографуватися. Бачив у нього фото зі зброєю під Широкіним. Він не є бійцем. Тоді дуже легко могли потрапити до них звичайні люди, тож ми й почали підіймати питання, щоб це припинити», — зазначив «Червень».

Ми звернулися до командира роти «Ведмедів» Олександра Ведмедя із питаннями про те, з якою метою і як часто в зону АТО приїздив Юсуп, однак він відмовився коментувати це.

Водночас один із представників роти «Ведмеді», який у Фейсбуці підписаний як Андрій Столяр, на питання про те, що робив Юсуп на сході, зазначив: «Людина захищала нашу країну. Цього повинно бути достатньо».

Ще один з колишніх військовослужбовців роти «Ведмеді», з яким нам вдалося поспілкуватися, теж пригадав Юсупа, однак зазначив, що познайомився з ним випадково під час якогось масового заходу у Києві у 2017 році. Чим займався Юсуп, йому невідомо: «Бачив його кілька разів, познайомилися випадково. Ніби нормальна людина».

Депутат 8-го скликання та колишній представник полку «Азов» Ігор Мосійчук

зазначив, що свого часу Абуєва представили йому як учасника антиросійського руху опору на Кавказі:

«Я декілька разів зустрічав цього Абуєва на різних патріотичних акціях в Києві. За деякий час хлопці з патріотичного середовища повідомили мені, що розійшлися в поглядах та справах з невеликою групою осіб на чолі з Абуєвим через його прагнення заробити якомога більше грошей, заради чого він готовий переступити через ідею та людські стосунки.

Через деякий час Абуєв повністю підтвердив це реноме. Через месенджер він та його друзі запропонували мені за гроші вибачитися перед Рамзаном Кадировим», написав Мосійчук.

У Facebook чоловік підписаний як Азраїл Гіхінський. Це нам підтвердили його знайомі. На його фото видно, що він дійсно бував у роті «Ведмеді»,  фотографувався на фоні прапора «Правий сектор», а також був членом організації «Традиція і порядок», з якої пішов у липні поточного року.

Члени організації «Традиція в порядок» підтвердили наявність конфлікту: «Трапився конфлікт і дев‘ять людей пішли, включно з Юсупом. Це був особистий конфлікт, який частково вдалося владнати», — повідомили в організації.

Там також додали, що куди пішов Юсуп їм невідомо, але він «людина небідна».

hromadske – незалежне медіа, створене журналістами. Ми зможемо розказати більше історій, якщо ви підтримаєте нас. Долучайтеся до спільноти друзів hromadske на Спільнокошт.

Також чоловік написав пост, у якому прокоментував звинувачення у злочині, зазначивши, що це наклеп:

«Мені не властиво виправдовуватися і кому то що щось доводити, але все зайшло надто далеко. Якби у мене було питання до людини, я б вирішував його особисто. Я не організовував замах на Соболєва», — написав чоловік.

Суть підозри

За версією слідства, Юсуп Абуєв залучив до злочину 20-річного Андрія Лаврегу — колишнього учасника бойових дій на Донбасі, який мав досвід снайпера та з яким Абуєв познайомився в зоні проведення ООС на території Донецької області. Під час зустрічі в одному з ТРЦ Києва Абуєв, нібито, запропонував Лаврезі вбити депутата за винагороду в 40 тисяч доларів. Останній, за даними слідства, погодився.

«Для реалізації плану організатор надав стрільцю інформацію про потерпілого, спосіб його життя, адреси проживання, роботи тощо, а також забезпечив його вогнепальною зброєю, транспортним засобом та профінансував інші витрати, зокрема оренду гаража для зберігання знаряддя вбивства. Свої інструкції щодо організації злочину чоловік надавав виконавцю у месенджері Telegram, а сам напередодні вчинення злочину виїхав за межі України для забезпечення алібі» — йдеться у заяві пресслужби прокуратури Києва.

Водночас підозрювані Андрій Лаврега та Євген Семенов нібито визначили місце для скоєння вбивства самостійно, без участі Абуєва. Це — майданчик біля ресторану «Маріо» в центрі Києва, де постійно з’являвся Соболєв. Для цього підозрювані винайняли квартиру в будинку навпроти.

Прокуратура міста Києва погодила повідомлення 25-річному уродженцю Російської Федерації про підозру в організації вбивства на замовлення.