Сховок зі зброєю, мільйон доларів та запчастини для С-300. Що відомо про справу «ПВК Семенченка»?

24 березня в СБУ заявили про викриття приватної військової компанії (ПВК), яка діяла під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій. Зброю вилучено, шістьом особам оголошені підозри.

За даними слідства, організатором формування був колишній командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко. Ще один із фігурантів — Євген Шевченко, знаний широкому загалу як «таємний агент НАБУ».

Що відомо про розслідування, що кажуть самі підозрювані, як регулюються приватні військові компанії у світі та чи будуть вони коли-небудь легалізовані в Україні — читайте в нашому матеріалі.

Що каже слідство?

За даними слідства, у 2018році колишні бійці батальйону «Донбас» Семен Семенченко, Анатолій Виногродський, Євген Шевченко та Сергій Акимович створили в США компанію Donbass Battalion corporation.Вони планували отримати контракти на охоронну діяльність в Афганістані, Сирії та Іраку.

Анатолій Виногродський нібито познайомив Семенченка з інвестором із Казахстану Сергієм Борисенком, який виділив їм 1 мільйон доларів. На ці кошти вони знайшли земельну ділянку в селищі Сувид на Київщині, де організували базу для тренувань та зберігання зброї.

За даними слідства, Семенченко їздив до Іраку та Афганістану, намагався підписати там контракти, але не вдалося. Тоді вони з Виногродським створили ТОВ «Донкорп Україна» як українське представництво американської компанії та звершували діяльність ПВК уже на території України. Це ж, запевняє слідство, — поза законом.

«Військова експертиза встановила, що ця фірма має ознаки непередбачених законодавством України формувань», — зазначив нам прокурор Офісу генерального прокурора України Сергій Труш.

Структура організації була схожою на військову. Як стверджує слідство, керівником був визначений Семенченко, Виногродський був першим його заступником та керівником із військової підготовки, Акимович — заступником та начальником штабу. Шевченко вважався співзасновником, інвестором і довіреною особою.

Акимович та Виногродський запровадили в організації дисципліну та порядок, подібні до тих, що прописані в статутах Збройних сил України.

На спеціально облаштованій тренувальній базі в Київській області члени «ПВК» проходили бойові вишколи, тренувалися поводитися зі зброєю, відпрацьовували навички бойових дій. Частина з них навчалися в центрах підготовки за кордоном.

Слідство наголошує, що Семен Семенченко надавав підлеглим вказівки стосовно приховування зброї, боєприпасів, документів та протидії правоохоронцям у разі потреби.

Також слідство вважає, що протягом усього цього часу Семенченко, Акимович та Виногродський вводили Борисенка в оману — не повідомляли, що перемовини щодо контрактів провалилися, щоб отримати від нього кошти на фінансування збройного формування.

У справі більше 8 свідків, зокрема сам інвестор із Казахстану Борисенко, який нібито почав вимагати повернення грошей, коли зрозумів, що справа не просувається. А також ті, хто нібито свого часу працював із Семенченком та іншими фігурантами.

Скільки людей фігурують у справі?

За даними СБУ, до складу формування входило понад 150 осіб, які працювали під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій. Зокрема, базу під Києвом нібито контролювала громадська організація «Внутрішній корпус Донбасу», а ділянка була оформлена на підозрюваного Орленка.

Підозри наразі отримали шестеро осіб: Семен Семенченко, Анатолій Виногродський, Євген Шевченко, Сергій Акимович, Олександр Новіков «Хамер», Ігор Орленко «Соболь». Чотирьох із них суд відправив під цілодобовий домашній арешт. Семенченка та Шевченка взяли під варту: першого — без застави, другого — із заставою у 5 мільйонів гривень.

Відповідно до матеріалів справи, координували діяльність організації 15 громадян України.

«Вони, зокрема, вербували її потенційних учасників, надаючи перевагу колишнім військовим і правоохоронцям із досвідом бойових дій», — каже слідство.

Серед нинішніх фігурантів слідство вважає організаторами Семенченка, Шевченка, Акимовича, Виногродського, а виконавцями — Новікова та Орленка.

Слідство також говорить, що фігуранти справи укладали контракти між власною «ПВК» та різноманітними організаціями з Близького Сходу, а також пропонували постачати зброю до цих країн.

Арсенал зброї, знайдений СБУ на тренувальній базі у Київській областіssu.gov.ua

Схрон зі зброєю та клістрони для С-300

Співробітники СБУ провели близько 80 обшуків у столиці, Київській і Донецькій областях. Зокрема, в офісному приміщенні, вдома у фігурантів справи та на тренувальній базі.

Серед зброї, яку вилучили правоохоронці, — майже 5,5 тисяч набоїв різного калібру, 7 реактивних протитанкових гранат РПГ-26, гранатомети, кулемет Калашнікова, гвинтівки, помпові рушниці, гранати, тротилові шашки, пластид тощо.

Також вилучили фінансову документацію та записи-чернетки щодо організаційної структури збройного формування, особові справи учасників.

Окрім цього, за версією слідства, Семен Семенченко та Євген Шевченко є можливими організаторами та учасниками схеми з увезення поза митним контролем військових запчастин і товарів подвійного призначення з Російської Федерації. Їх згодом нібито продавали державним підприємствам оборонної сфери за завищеними цінами.

«Ідеться лише про приватні мотиви. Вони закуповували цю групу товарів (клістрони, які використовуються для запуску ракет зенітно-ракетного комплексу С-300, — ред.) за 30 тисяч доларів, а продавали оборонним підприємствам за 200 тисяч доларів. Про допомогу та відстоювання інтересів держави тут не йдеться», — кажуть в СБУ.

Керівники батальону «Донбас» Семен Семенченко і Анатолій Виногродський під час маршу з вимогою відправити батальон «Донбас» у зону ООС, 11 лютого 2015 рокуОлександр Хоменко/hromadske

Що кажуть підозрювані?

Семен Семенченко запевняє, що жодних злочинів не вчиняв та не організовував жодної парамілітарної структури на території України.

«Я не керую і не є бенефіціаром “Донкорп Україна”. Там є засновники, керівники компанії, знайомство з якими я не заперечую. Donbass Battalion corporation — компанія, створена добровольцями України, які борються з російською агресією з 2014 року. Основне її завдання — підтримка безпеки в тих країнах світу, де працює на розхитування ситуації російська ПВК Вагнера, допомога урядам та міжнародним організаціям тих країн, де Вагнер провокує різні злочини», — каже Семенченко.

За його словами, зброї на тренувальній базі не було.

«На базі не було знайдено жодної зброї. Я бачив цей сюжет, і там було видно, що цю зброю знайшли за межами табору — в лісі», — пояснив Семенченко.

Анатолій Виногродський запевняє, що знав про базу, але не мав зв'язку з «Донкорп Україна». Щодо Donbass Battalion corporation, то каже, що був залучений як консультант, допоки не стало зрозуміло — іноземних контрактів не буде.

«З квітня 2019 року я не займаюсь узагалі жодною діяльністю, тому що в мене дуже погіршилося здоров’я. Американська фірма не відбулась. Там було багато планів, інвестиції. Але змінилася стратегія Дональда Трампа, почали виводити війська і в підписанні договорів відмовили. Коли це сталося, я зрозумів, що гаяти час на це американське підприємство немає сенсу», — сказав Виногродський.

На додаток, за його словами, воєнізованого формування не існує.

«Люди, яких запрошували для підписання контрактів, їх запрошували пройти сертифікацію в міжнародному центрі підготовки контрактників у Польщі. Там, до речі, проходили сертифікацію багато які наші служби, що отримують міжнародний сертифікат. Він дає змогу виконувати контракти за договорами ПВК. Але компанія не склалася, і на сьогодні 90% цих людей пішли служити у Збройні сили України, в Службу безпеки. Охоронна фірма? Я до неї жодним чином не причетний. Я не знаю, чим вона займалася, які в них контракти», — сказав Виногродський.

«Борисенко був волонтером добровольчого батальйону, коли я був командиром. Вони з Семенченком познайомилися випадково, коли приїздили до мене на суд у Маріуполь. Я розсварився з Борисенком після подій у Грузії. Це була його ідея — відправити туди хлопців на підтримку Саакашвілі на виборах. Я був категорично проти. Туди вирушили десь близько 20 людей, десятьох із них не пропустили через кордон, 10 поїхали — і їм підкинули зброю в готель та посадили на два місяці», — розповів також Виногродський.

Бізнесмен Євген Шевченко, відомий як «таємний агент НАБУ», зазначив, що хотів інвестувати в цю фірму, але не причетний до злочинів, які йому інкримінують.

«Я планував стати співінвестором, мені був цікавим цей бізнес. Я був зацікавлений у тому, щоб компанія була створена та працювала в Сирії, Афганістані. Але цього зробити не вдалось, і я відійшов від справи», — розповів Шевченко.

Він зазначив, що свого часу був посередником під час передання грошей.

«Інвестор був за межами України, і він попросив мене, щоб я передав ці гроші Семену. Я йому просто допоміг, а виявилося, що я якимось чином злочинець», — сказав Шевченко.

Також бізнесмен пояснив, що стосовно клістронів лише вів перемовини, але не брав участі в постачанні.

«Звісно, мені обіцяли віддячити грошима, але ми не дійшли до цього етапу. Також я знаю, що в українській армії є великий дефіцит такого товару, і я був радий допомогти», — сказав Шевченко.

Тренування на базі DBCDBC — security & military training company's/Facebook

Чи є перспективи узаконення ПВК в Україні?

Наразі приватні військові компанії в Україні поза законом. Проти їхньої легалізації як Міністерство внутрішніх справ, так і СБУ. Однак у Верховній Раді вже є проєкти закону щодо їхньої легалізації. Про це говорив і президент Володимир Зеленський.

Серед основних ризиків — проблема спроможності держави контролювати такі структури.

«Чи вистачить у нашої держави потужності проконтролювати, щоб приватна військова компанія не перетворилася на бандитське угруповання, яке обслуговуватиме чиїсь майнові та політичні інтереси? Я, відверто кажучи, не переконана в цьому», — зазначала нам правозахисниця Олександра Матвійчук.

На її думку, в дискусії про узаконення ПВК важливе питання — збереження монополії держави на легітимне насилля.

Водночас військовий експерт Тарас Чмут запевняє: врегулювати ПВК необхідно, оскільки на це є запит.

«Закону немає, ринок існує. На Заході це питання давно врегульоване. У США ПВК забезпечують підготовку, логістику, виконання спеціальних завдань, охорону, розвідку, ліквідацію. І це нормально», — каже Чмут та наголошує, що низка європейських країн щодо ПВК керуються тим, що це абсолютно правильно, дешево та ефективно.

«Якщо в державі існує якесь явище, воно має бути врегульоване. Адже безглуздо вдавати, що цього немає, якщо воно є щодня», — підсумовує експерт.

Щодо справи так званої «ПВК Семенченка», то слідство не виключає нові підозри найближчим часом. Нинішнім же фігурантам у разі доведення вини загрожує від 2 до 5 років позбавлення волі. Досудове розслідування ще триває, встановлюються інші ймовірно причетні особи.