Швеція припинила розслідування підриву «Північних потоків». Докази передала Німеччині

Прокуратура Швеції закрила справу про підрив газопроводів «Північних потоків» у Балтійському морі у 2022 році через відсутність юрисдикції.

Про це йдеться в заяві шведської прокуратури.

«Зараз попереднє розслідування досягло такої стадії, що влада має хорошу картину інциденту, і нічого не вказує на те, що Швеція або шведські громадяни були причетні до нападу, який стався в міжнародних водах», — заявили слідчі.

Під час розслідування вдалося проаналізувати велику кількість рухів кораблів, провести ретельний огляд місця події та кілька допитів. Надалі шведська юрисдикція в цій справі відсутня, тому розслідування припиняють.

Проте досі триває попереднє розслідування Німеччини. У межах юридичної співпраці Швеція передала німецьким слідчим документи, які можуть бути використані як докази в цій справі. Також триває міжнародна співпраця з Данією.

Про прориви на «Північних потоках»

Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.

У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.

Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».

Данія, Німеччина та Швеція почали розслідування щодо проривів. Проте росія вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.

У березні 2023 року видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США»повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група» — диверсанти, які є громадянами України чи росії, або якоюсь комбінацією обох країн. Водночас джерела NYT не мають доказів, що президент України Володимир Зеленський чи його старші помічники були причетні до операції, або що диверсанти діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.

Президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.

Згодом німецькі видання також заявили про «український слід». За даними ЗМІ, слідчим вдалося ідентифікувати орендовану в польської компанії яхту, яку нібито використали для операції. Вона, ймовірно, належить двом українцям. Також, за даними слідства, операцію на морі нібито проводила команда з шести людей — п'ятьох чоловіків та однієї жінки.

Тим часом видання Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов'язаний з урядом.