Син та оточення Лукашенка: уряд показав список білоруських чиновників, проти яких пропонує ввести санкції
Уряд України виніс на розгляд Ради національної безпеки і оборони пропозиції щодо запровадження санкцій проти низки білоруських високопосадовців, які підтримують режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Перелік імен оприлюднений у розпорядженні уряду №749 від 7 липня.
Загалом до нього потрапили 52 людини. Серед санкцій: заборона в'їзду і транзиту через територію України, а також блокування активів.
У запропонованому санкційному списку, зокрема:
- старший син Лукашенка Віктор, який є його радником із питань нацбезпеки та членом Радбезу Білорусі;
- глава адміністрації Лукашенка Ігор Сергієнко;
- прессекретарка Лукашенка Наталія Ейсмонт;
- усі члени Центральної виборчої комісії Білорусі;
- голова КДБ, а також його заступники й ексочільник цього силового відомства;
- очільник слідчого комітету Білорусі та його заступники;
- начальник слідчого ізолятора «Акрестіна»;
- керівник Антитерористичного центру Білорусі;
- міністр та ексміністр внутрішніх справ Білорусі, їхні заступники;
- командир спецназу Білорусі та інші.
Що передувало?
7 липня уряд вніс на розгляд Ради національної безпеки і оборони пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших санкцій проти деяких громадян Білорусі.
Рішення уряду пов'язане з рішеннями Ради Європейського Союзу від 2 жовтня 2020 року та від 6 листопада 2020 року про запровадження санкцій щодо громадян, причетних до фальсифікації результатів президентських виборів у Білорусі.
Також санкції пропонують накласти на громадян, причетних до порушення декларації про права людини, залякування, репресій, насильницького придушення мирних протестів, застосування тортур, затримання, зокрема громадян України.
З жовтня 2020 року ЄС поступово вводить нові обмеження проти Білорусі. Роблять це у відповідь на фальсифікацію президентських виборів у країні в серпні 2020 року, залякування та жорстокі репресії щодо мирних демонстрантів, членів опозиції та журналістів.
Наразі ЄС запровадив санкції щодо 166 фізичних та 15 юридичних осіб. Їхні активи заморозили, фізичним особам заборонили в'їзд на територію ЄС.
4 червня Рада Європейського Союзу запровадила заборону на проліт білоруських літаків над повітряним простором країн-членів, а також зобов’язала відмовляти авіаперевізникам із Білорусі у використанні аеропортів на території ЄС.
Заборону ухвалили після відповідного політичного рішення Європейської ради 24 травня, у якому лідери держав-членів ЄС засудили примусову посадку в Мінську літака Ryanair і затримання білоруського опозиціонера Романа Протасевича, а також його дівчини, росіянки Софії Сапеги.
24 червня ЄС також увів нові секторальні санкції проти Білорусі через погіршення ситуації з правами людини, зокрема стосовно Протасевича й Сапеги. Детальніше про ці обмеження читайте тут.