Колишній лідерці М'янми оголосили перший вирок — її засудили до 4 років в'язниці. Вона звинувачення відкидає
У М'янмі 6 грудня скинуту лідерку країни Аун Сан Су Чжі засудили до чотирьох років тюрми за одним зі звинувачень. Загалом їй висунули 11 звинувачень, за які може загрожувати довічне ув'язнення.
Про це повідомляють Reuters із посиланням на джерела та BBC.
Аун Сан Су Чжі визнали винною у підбурюванні до інакомислення та порушенні карантинних обмежень. Колишня очільниця країни з лютого перебуває під домашнім арештом. Невідомо, чи переведуть Су Чжі до в'язниці одразу після першого вироку.
Як пише Reuters, судовий процес був закритим для медіа, а офіційні ЗМІ військової хунти не згадують про справу Су Чжі. Адвокатам політикині заборонено спілкуватися з громадськістю та журналістами.
Аун Сан Су Чжі з 1989 року вже була під домашнім арештом через свої опозиційні погляди. У 2010 році її звільнили, і через п'ять років вона привела до перемоги на виборах партію «Національна ліга за демократію» (НЛД). На виборах у 2020 році партія знову здобула перемогу. Але військові з цим не погодилися — попри те, що міжнародні спостерігачі підтвердили результати виборів у М’ямні.
У 1991 році політикиня отримала Нобелівську премію миру, але тодішня влада країни не дозволила їй виїхати, щоб отримати нагороду.
Загалом проти Су Чжі висунули 11 звинувачень, які політикиня відкидає. Так, її звинувачують у корупції, порушенні закону про державну таємницю, закону про телекомунікацію. Максимальне покарання за всіма звинуваченнями може сягати понад 100 років ув'язнення.
У лютому разом із Су Чжі затримали тодішнього президента М'янми Віна М'їна. 6 грудня його також засудили до 4 років в'язниці за підбурювання до інакомислення та порушення карантину.
Правозахисна організація Amnesty International назвала звинувачення проти Су Чжі сфальсифікованими. Експерти вважають, що ув'язнення політиків — це спроба військових «ліквідувати всю опозицію та придушити свободу».
Військовий переворот
У М’янмі у лютому 2021 року військові влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади та затримали лідерку правлячої партії «Національна ліга за демократію» (НЛД) Аун Сан Су Чжі та інших топчиновників. Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлаіна.
За даними неурядової Асоціації допомоги політичним в'язням, від початку перевороту військова хунта арештувала понад 8 тисяч політв'язнів. Ще майже дві тисячі перебувають у розшуку. У сутичках під час протестів загинули 1 303 людини.
На початку травня 2021 року ООН спрогнозувала, що через наслідки державного перевороту та пандемію коронавірусу у 2022 році майже половина з 54,5-мільйонного населення М'янми може опинитися за межею бідності.